מספרי רישוי של כלי הרכב הציבוריים הפעילים
תקציר
המאגר מונה 66,261 כלי רכב ציבוריים הרשומים במשרד התחבורה — מוניות, מוניות שירות, אוטובוסים זעירים ואוטובוסים עירוניים, בין-עירוניים, להסעות ולסיורים — שנות ייצור 1965–2026. 6,374 מהרשומות (9.6%) כבר נושאות סימון ביטול, והן נכללות בספירות ומוצגות בנפרד בפרק מצב הרישום.
תובנות עיקריות
- הקובץ מונה 66,261 כלי רכב ציבוריים: מוניות — 28,534 (43.1%); אוטובוסים זעירים — 12,499 (18.9%); אוטובוסים — 25,228 (38.1%).
- הצי צעיר: 66.5% מהכלים יוצרו בשנים 2021–2025, ושנת הייצור החציונית היא 2022.
- בקרב המוניות היצרן המוביל הוא טויוטה, עם 11,085 כלים (38.8%), לפני סקודה (4,002) ומרצדס בנץ (3,780).
- בקרב האוטובוסים (כולל זעירים) היצרן המוביל הוא מרצדס בנץ, עם 11,543 כלים (30.6%), לפני וולבו (5,132) וגולדן דרגון (3,712).
- חלקם של האוטובוסים (כולל זעירים) מתוצרת סין עלה מ-21.0% מכלי שנות הייצור 2018–2020 ל-35.4% מכלי השנים 2023–2025.
- הוותיקים בצי הם כלי הסוג "אוטובוס צבורי לסיור" (שנת ייצור חציונית 2016), והחדשים — "טיולית" (2024).
- ל-2,330 כלים שאינם מסומנים כמבוטלים (3.9%) פג תוקף הרישיון לפני 1 בנובמבר 2026, התאריך האחרון בנתונים; 862 מהם מוניות.
- 6,374 כלים (9.6%) מסומנים כמבוטלים; הסיבה הנפוצה — "הפקדה" (2,865), ו-78.3% מהמבוטלים הם מוניות.
- יחד מציעים הכלים 1,459,315 מקומות ישיבה לנוסעים; 77.5% מהם באוטובוסים (M3).
- 74.4% מהכלים צבועים "שנהב לבן" — ובקרב המוניות 99.0%.
הרכב הצי לפי סוג
15 סוגי כלים ציבוריים. הצבע מציין את קטגוריית הגודל של רוב הכלים בסוג. מקומות הישיבה כוללים את המושבים שליד הנהג.
הצג כטבלה
| סוג | כלי רכב | שיעור (%) | מקומות ישיבה (חציון) | שנת ייצור חציונית |
|---|---|---|---|---|
| מונית | 28,017 | 42.3 | 4 | 2023 |
| אוטובוס צבורי להסע מיוחד | 10,102 | 15.2 | 55 | 2019 |
| אוטובוס צבורי עירוני | 9,027 | 13.6 | 36 | 2022 |
| אוטובוס צבורי בין-עירוני | 5,841 | 8.8 | 51 | 2022 |
| אוטובוס זע״צ הסעות מיוחדות | 5,246 | 7.9 | 19 | 2023 |
| אוטובוס זעיר צבורי | 4,910 | 7.4 | 16 | 2019 |
| אוטובוס צבורי עיר מפרק | 1,028 | 1.6 | 47 | 2022 |
| אוטובוס פרטי | 744 | 1.1 | 55 | 2017 |
| אוטובוס צבורי לסיור | 720 | 1.1 | 55 | 2016 |
| טיולית | 421 | 0.6 | 42 | 2024 |
| מונית-זוטובוס | 105 | 0.2 | 10 | 2020 |
| מונית נגישה | 77 | 0.1 | 6 | 2022 |
| אחר | 23 | 0.0 | — | — |
הצי לפי קטגוריית הגודל: כלים, מקומות ישיבה ומשקל כולל חציוני.
| קטגוריה | כלי רכב | שיעור (%) | מקומות ישיבה | מקומות לכלי (חציון) | משקל כולל חציוני (ק״ג) |
|---|---|---|---|---|---|
| M1 — מוניות | 28,534 | 43.1 | 119,261 | 4 | 2,000 |
| M2 — אוטובוסים זעירים | 12,499 | 18.9 | 209,701 | 19 | 5,000 |
| M3 — אוטובוסים | 25,228 | 38.1 | 1,130,353 | 51 | 19,000 |
שנת הייצור
כל עמודה — הכלים משנת ייצור אחת, לפי קטגוריית הגודל. 66.5% מהצי יוצרו בשנים 2021–2025. שנת 2026 עדיין בעיצומה — כלים מתווספים אליה לאורך השנה.
הצג כטבלה
| שנת ייצור | M1 — מוניות | M2 — אוטובוסים זעירים | M3 — אוטובוסים |
|---|---|---|---|
| עד 2009 | 1 | 56 | 216 |
| 2010–2014 | 125 | 559 | 1,971 |
| 2015 | 185 | 332 | 715 |
| 2016 | 412 | 586 | 1,721 |
| 2017 | 669 | 780 | 1,769 |
| 2018 | 756 | 797 | 1,777 |
| 2019 | 1,931 | 1,246 | 2,058 |
| 2020 | 1,467 | 961 | 1,101 |
| 2021 | 3,782 | 1,220 | 2,223 |
| 2022 | 4,636 | 1,213 | 2,364 |
| 2023 | 3,894 | 1,157 | 2,860 |
| 2024 | 3,488 | 1,247 | 2,526 |
| 2025 | 3,798 | 1,325 | 1,942 |
| 2026 | 3,390 | 1,020 | 1,985 |
גיל הצי לפי סוג הכלי
שנת הייצור בכל סוג שיש בו לפחות 50 כלים, מהוותיק לחדש. התיבה — רבעון תחתון עד עליון, הקו — החציון, השפמים — אחוזון 5 עד 95.
הצג כטבלה
| סוג | כלי רכב | רבעון תחתון | חציון | רבעון עליון |
|---|---|---|---|---|
| אוטובוס צבורי לסיור | 720 | 2013 | 2016 | 2018 |
| אוטובוס פרטי | 744 | 2014 | 2017 | 2022 |
| אוטובוס צבורי להסע מיוחד | 10,102 | 2016 | 2019 | 2023 |
| אוטובוס זעיר צבורי | 4,910 | 2017 | 2019 | 2021 |
| מונית-זוטובוס | 105 | 2017 | 2020 | 2020 |
| אוטובוס צבורי בין-עירוני | 5,841 | 2018 | 2022 | 2024 |
| אוטובוס צבורי עירוני | 9,027 | 2019 | 2022 | 2024 |
| אוטובוס צבורי עיר מפרק | 1,028 | 2021 | 2022 | 2024 |
| מונית נגישה | 77 | 2022 | 2022 | 2023 |
| אוטובוס זע״צ הסעות מיוחדות | 5,246 | 2021 | 2023 | 2025 |
| מונית | 28,017 | 2021 | 2023 | 2025 |
| טיולית | 421 | 2022 | 2024 | 2025 |
יצרני המוניות
46 יצרנים בין 28,534 המוניות. מפעלי אותו יצרן בארצות שונות אוחדו.
הצג כטבלה
| יצרן | מוניות | שיעור (%) |
|---|---|---|
| טויוטה | 11,085 | 38.8 |
| סקודה | 4,002 | 14.0 |
| מרצדס בנץ | 3,780 | 13.2 |
| יונדאי | 2,831 | 9.9 |
| קיה | 1,921 | 6.7 |
| רנו | 965 | 3.4 |
| סיטרואן | 953 | 3.3 |
| ג'אקו | 712 | 2.5 |
| בי ווי די | 552 | 1.9 |
| פולקסווגן | 459 | 1.6 |
| מ.ג | 352 | 1.2 |
| סאנגיונג | 154 | 0.5 |
| אחר | 768 | 2.7 |
יצרני האוטובוסים
45 יצרנים בין 37,727 האוטובוסים והאוטובוסים הזעירים. מפעלי אותו יצרן אוחדו; דיימלר קרייזלר נרשם בנפרד ממרצדס בנץ, כמו במרשם.
הצג כטבלה
| יצרן | אוטובוסים | שיעור (%) |
|---|---|---|
| מרצדס בנץ | 11,543 | 30.6 |
| וולבו | 5,132 | 13.6 |
| גולדן דרגון | 3,712 | 9.8 |
| הייגר | 3,110 | 8.2 |
| מאן | 2,308 | 6.1 |
| אוובוס | 2,196 | 5.8 |
| יוטונג | 2,146 | 5.7 |
| סקניה | 1,071 | 2.8 |
| פולקסווגן | 1,055 | 2.8 |
| דיימלר קרייזלר | 637 | 1.7 |
| איסוזו | 565 | 1.5 |
| אוטוקאר | 556 | 1.5 |
| אחר | 3,696 | 9.8 |
ארץ הייצור של האוטובוסים
ארץ המפעל של האוטובוסים והאוטובוסים הזעירים, כחלק מכלי כל שנת ייצור. בכלל הצי הזה 28.0% מתוצרת סין. ארץ המפעל נגזרת מסיומת שם היצרן במרשם.
הצג כטבלה
| שנת ייצור | גרמניה | סין | שבדיה | ספרד | פולין | טורקיה | אחר |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 41.5 | 20.8 | 19.9 | 4.8 | 1.3 | 4.9 | 6.9 |
| 2016 | 32.3 | 31.5 | 20.6 | 4.5 | 5.7 | 2.0 | 3.3 |
| 2017 | 33.2 | 29.3 | 20.1 | 7.8 | 1.7 | 1.3 | 6.4 |
| 2018 | 41.4 | 25.2 | 13.4 | 9.1 | 1.3 | 4.0 | 5.5 |
| 2019 | 38.0 | 23.2 | 10.5 | 10.8 | 9.8 | 4.1 | 3.5 |
| 2020 | 46.7 | 12.4 | 12.0 | 9.3 | 14.6 | 2.6 | 2.5 |
| 2021 | 33.1 | 20.1 | 12.6 | 11.7 | 13.0 | 7.7 | 1.9 |
| 2022 | 30.7 | 35.4 | 13.0 | 8.6 | 6.7 | 4.2 | 1.4 |
| 2023 | 28.2 | 36.3 | 15.4 | 6.7 | 2.6 | 9.3 | 1.6 |
| 2024 | 32.4 | 35.2 | 13.3 | 6.9 | 4.9 | 5.4 | 1.9 |
| 2025 | 40.4 | 34.5 | 8.5 | 5.6 | 6.9 | 2.2 | 1.8 |
| 2026 | 33.2 | 39.9 | 10.7 | 3.9 | 8.2 | 1.1 | 3.0 |
דגמי המוניות הנפוצים
משפחת הדגם לפי הכינוי המסחרי הרשום (המילה הראשונה בו), כך שגרסאות של אותו דגם מאוחדות.
הצג כטבלה
| יצרן ודגם | מוניות | שיעור (%) |
|---|---|---|
| טויוטה COROLLA | 5,367 | 18.8 |
| סקודה OCTAVIA | 3,078 | 10.8 |
| טויוטה RAV4 | 2,427 | 8.5 |
| יונדאי ELANTRA | 1,761 | 6.2 |
| טויוטה CAMRY | 1,401 | 4.9 |
| קיה NIRO | 1,238 | 4.3 |
| מרצדס בנץ E220D | 750 | 2.6 |
| מרצדס בנץ C220D | 739 | 2.6 |
| סקודה SUPERB | 591 | 2.1 |
| טויוטה C-HR | 554 | 1.9 |
| רנו MEGANE | 528 | 1.9 |
| ג'אקו JAECOO7 | 497 | 1.7 |
דגמי האוטובוסים הנפוצים
קוד הדגם של היצרן (748 צירופי יצרן ודגם). אותו דגם עשוי להופיע בכמה קודים לפי גרסה.
הצג כטבלה
| יצרן ודגם | אוטובוסים | שיעור (%) |
|---|---|---|
| מרצדס בנץ SPRINTER 907.657 | 4,322 | 11.5 |
| מרצדס בנץ 519CDI 906.657 | 1,632 | 4.3 |
| אוובוס OC500RF | 1,410 | 3.7 |
| גולדן דרגון XML6121J | 1,389 | 3.7 |
| הייגר KLQ6125GEV3 | 1,296 | 3.4 |
| מרצדס בנץ SPRINTER 907.653 | 1,163 | 3.1 |
| וולבו B11R | 1,021 | 2.7 |
| מרצדס בנץ 907.657 | 919 | 2.4 |
| הייגר KLQ6129GQ2 | 915 | 2.4 |
| וולבו B8RLE | 868 | 2.3 |
| וולבו B11R-SNS | 757 | 2.0 |
| וולבו B8R | 711 | 1.9 |
מקומות ישיבה
מקומות הישיבה לנוסעים בכל כלי, כולל המושבים שליד הנהג. חציון: מוניות 4; אוטובוסים זעירים 19; אוטובוסים 51. כלים ללא מספר מקומות רשום, שאינם בתרשים: 1.
הצג כטבלה
| מקומות | M1 — מוניות | M2 — אוטובוסים זעירים | M3 — אוטובוסים |
|---|---|---|---|
| 1 עד 4 | 26,329 | 0 | 0 |
| 5 עד 8 | 2,195 | 27 | 2 |
| 9 עד 16 | 9 | 5,113 | 394 |
| 17 עד 20 | 0 | 7,346 | 502 |
| 21 עד 35 | 0 | 13 | 4,183 |
| 36 עד 45 | 0 | 0 | 6,098 |
| 46 עד 55 | 0 | 0 | 12,197 |
| 56 עד 65 | 0 | 0 | 1,841 |
| 66 ומעלה | 0 | 0 | 11 |
צבע הכלי
הצבע הרשום של הכלי, לפי קטגוריית גודל.
הצג כטבלה
| צבע | M1 — מוניות | M2 — אוטובוסים זעירים | M3 — אוטובוסים |
|---|---|---|---|
| שנהב לבן | 28,249 | 9,939 | 11,124 |
| ירוק מטל | 0 | 26 | 3,039 |
| כחול | 1 | 33 | 2,924 |
| רב גווני | 6 | 362 | 2,058 |
| אפור | 1 | 37 | 2,307 |
| כסף | 2 | 36 | 1,651 |
| שחור מטלי | 143 | 997 | 125 |
| שחור | 29 | 388 | 177 |
| אחר | 103 | 681 | 1,823 |
מצב הרישום: ביטולים
6,374 רשומות (9.6%) נושאות סימון ביטול — הפקדת לוחית, פירוק, אובדן גמור, ביטול לפני מכירה ועוד. שיעור המבוטלים: M1 — מוניות 17.5%; M2 — אוטובוסים זעירים 2.2%; M3 — אוטובוסים 4.4%.
הצג כטבלה
| סיבת הביטול | M1 — מוניות | M2 — אוטובוסים זעירים | M3 — אוטובוסים |
|---|---|---|---|
| הפקדה | 2,465 | 31 | 369 |
| בטול רשום לפני מכירה | 1,941 | 16 | 0 |
| אובדן גמור | 485 | 58 | 134 |
| פרוק | 31 | 32 | 439 |
| הפקדת סוחר | 0 | 61 | 69 |
| העברה לרש״פ | 0 | 57 | 40 |
| משטרה בקורת | 45 | 12 | 32 |
| הורדה מהכביש-ניידת בטיחות | 12 | 3 | 5 |
| אחר | 14 | 0 | 23 |
תוקף הרישיון
מועד פקיעת הרישיון של 59,887 הכלים שאינם מבוטלים, לפי חודש. באדום — רישיונות שפגו לפני 1 בנובמבר 2026, התאריך האחרון בנתונים; בשלושת החודשים הבאים (דצמבר–פברואר) פוקעים עוד 15,875.
הצג כטבלה
| חודש פקיעה | פג תוקף | בתוקף |
|---|---|---|
| נובמבר 2025 | 67 | 0 |
| דצמבר 2025 | 64 | 0 |
| ינואר 2026 | 166 | 0 |
| פברואר 2026 | 122 | 0 |
| מרץ 2026 | 143 | 0 |
| אפריל 2026 | 92 | 0 |
| מאי 2026 | 122 | 0 |
| יוני 2026 | 162 | 0 |
| יולי 2026 | 206 | 0 |
| אוגוסט 2026 | 219 | 0 |
| ספטמבר 2026 | 299 | 0 |
| אוקטובר 2026 | 668 | 0 |
| נובמבר 2026 | 0 | 2,753 |
| דצמבר 2026 | 0 | 3,197 |
| ינואר 2027 | 0 | 7,416 |
| פברואר 2027 | 0 | 5,262 |
| מרץ 2027 | 0 | 4,929 |
| אפריל 2027 | 0 | 3,962 |
| מאי 2027 | 0 | 5,236 |
| יוני 2027 | 0 | 5,173 |
| יולי 2027 | 0 | 5,020 |
| אוגוסט 2027 | 0 | 6,053 |
| ספטמבר 2027 | 0 | 4,295 |
| אוקטובר 2027 | 0 | 3,207 |
| נובמבר 2027 | 0 | 1,019 |
| דצמבר 2027 | 0 | 35 |