רשימת חקלאים ללא חשש פרי ערלה
תקציר
הרבנות הראשית מפרסמת את רשימת החקלאים שפירותיהם אושרו כנקיים מחשש ערלה (פרי משלוש השנים הראשונות לנטיעת העץ). הרשימה הנוכחית כוללת 7,758 שורות זן מאושרות של 2,362 מגדלים ב-627 יישובים, ב-609 שמות פרי וזן שונים; קבוצת הגידול הגדולה היא ענבים. כל שורה היא זן אחד של מגדל אחד, עם שם הבודק ותוקף האישור. 16 שורות כפולות זהות הוסרו.
תובנות עיקריות
- קבוצת הגידול הגדולה ברשימה היא ענבים: 2,567 שורות זן (33%) אצל 631 מגדלים מתוך 2,362; אחריהם נשירים (גלעיניים ותפוחים) עם 1,133 שורות אצל 427 מגדלים. (הקבוצות סווגו לפי שם הזן; 97% מהשורות סווגו.)
- האישורים פרוסים על 627 יישובים, והפיזור רחב: עשרת היישובים המובילים מרכזים רק 15% מהשורות; בראשם כרם בן זמרה (177) ומטולה (146). ב-107 יישובים רשומה שורת זן אחת בלבד.
- חלק מהיישובים המובילים מתמחים בגידול אחד: במצפה רמון (103 שורות, 16 מגדלים) 71% מהשורות הן ענבים.
- בענבים רשומים 207 שמות זן שונים אצל 631 מגדלים — המובילים מרלו (182), קברנה (177), פטיט וורדו (149). היישוב עם מירב שורות הענבים הוא כרם בן זמרה (84).
- רוב המגדלים קטנים ברשימה: לחציון המגדלים 2 שורות זן, ול-47% שורה אחת בלבד. 149 מגדלים רשומים עם עשר שורות או יותר; בראשם מ.י.טל בע"מ (ביצרון) עם 36.
- נכון למועד הבדיקה האחרון ברשימה (29.10.2026) פג תוקפן של 5 שורות זן (0.1%), כולן בתוקף "3 חודשים מהבדיקה" — והן עדיין מופיעות ברשימה.
- 1,178 שורות (15.2%) מסומנות "רבעי" או "גם רבעי" — פרי בשנתו הרביעית של העץ, שדינו פדיון. הסימון שכיח במיוחד בענבים: 440 שורות, 17% מהקבוצה.
- 17 בודקי הרבנות חתומים על הרשימה, אך שניים מהם — משולם שרעבי (1,782 שורות) ורז אייל (1,177) — בדקו יחד 38% מהאישורים.
- ל-948 שורות (99% מהן הדרים) נרשם תאריך בדיקה; החודש העמוס ביותר היה אוקטובר 2026 עם 330 שורות שנבדקו.
קבוצות גידול
שורות הזן ומספר המגדלים בכל קבוצת גידול. עמודת הפרי מערבבת מינים ("תמר") וזנים ("מרלו", "אטינגר/האס"), ולכן הקבוצות סווגו לפי שם הזן; 97% מהשורות סווגו, והשאר מוצגות כ"לא מסווג".
הצג כטבלה
| קבוצה | שורות זן | שיעור | מגדלים | שמות זן |
|---|---|---|---|---|
| ענבים | 2,567 | 33.1% | 631 | 207 |
| נשירים (גלעיניים ותפוחים) | 1,133 | 14.6% | 427 | 9 |
| אבוקדו | 999 | 12.9% | 328 | 203 |
| הדרים | 941 | 12.1% | 247 | 62 |
| תמר | 486 | 6.3% | 486 | 3 |
| זית | 471 | 6.1% | 470 | 1 |
| פירות ואגוזים אחרים | 281 | 3.6% | 243 | 18 |
| טרופיים וסובטרופיים | 277 | 3.6% | 221 | 24 |
| מנגו | 209 | 2.7% | 209 | 1 |
| רימון | 134 | 1.7% | 134 | 1 |
| לא מסווג | 260 | 3.4% | 187 | 80 |
הפירות והזנים הנפוצים
15 שמות הפרי או הזן הנפוצים ברשימה, בצבע קבוצת הגידול. שם שמופיע כזן ("מרלו") ושם שמופיע כמין ("תמר") נספרים כל אחד בנפרד.
הצג כטבלה
| פרי או זן | קבוצה | שורות | מגדלים |
|---|---|---|---|
| תמר | תמר | 479 | 479 |
| זית | זית | 471 | 470 |
| נקטרינה | נשירים (גלעיניים ותפוחים) | 242 | 242 |
| אפרסק | נשירים (גלעיניים ותפוחים) | 230 | 229 |
| מנגו | מנגו | 209 | 209 |
| מרלו | ענבים | 182 | 182 |
| קברנה | ענבים | 177 | 177 |
| משמש | נשירים (גלעיניים ותפוחים) | 173 | 173 |
| שזיף | נשירים (גלעיניים ותפוחים) | 160 | 160 |
| פטיט וורדו | ענבים | 149 | 149 |
| רימון | רימון | 134 | 134 |
| שירז | ענבים | 128 | 127 |
| ליצ'י | טרופיים וסובטרופיים | 126 | 126 |
| ביג פרל | ענבים | 105 | 105 |
| ריד | אבוקדו | 104 | 104 |
הזנים בתוך כל קבוצה
כל מלבן הוא קבוצת גידול, ובתוכו עד 8 הזנים הנפוצים בה; שטח המלבן יחסי למספר שורות הזן. לחיצה על קבוצה מתמקדת בה.
היישובים המובילים
15 היישובים עם מירב שורות הזן המאושרות, מפולחים לפי קבוצת גידול (מתוך 627 יישובים).
הצג כטבלה
| יישוב | שורות זן | מגדלים |
|---|---|---|
| כרם בן זמרה | 177 | 27 |
| מטולה | 146 | 16 |
| זכרון יעקב | 137 | 24 |
| חצבה | 109 | 79 |
| מצפה רמון | 103 | 16 |
| גבעת נילי | 101 | 11 |
| כרמי יוסף | 101 | 17 |
| בנימינה | 97 | 17 |
| ערוגות | 86 | 16 |
| גבעת עדה | 75 | 16 |
| בקעות | 73 | 22 |
| דלתון | 73 | 11 |
| ראש פינה | 73 | 31 |
| שעל | 68 | 17 |
| עלמה | 66 | 10 |
גודל היישובים ברשימה
מספר היישובים לפי כמות שורות הזן המאושרות בהם — רוב היישובים קטנים, ומעטים מרכזים חלק גדול מהרשימה.
הצג כטבלה
| שורות זן ביישוב | יישובים |
|---|---|
| שורה אחת | 107 |
| 2 עד 5 | 176 |
| 6 עד 10 | 132 |
| 11 עד 25 | 145 |
| 26 עד 50 | 38 |
| 51 ומעלה | 29 |
גודל המגדלים
מספר המגדלים לפי כמות שורות הזן שאושרו להם. מגדל מזוהה לפי שמו ויישובו.
הצג כטבלה
| שורות זן למגדל | מגדלים |
|---|---|
| 1 | 1,102 |
| 2 | 337 |
| 3 | 220 |
| 4 עד 5 | 267 |
| 6 עד 9 | 287 |
| 10 ומעלה | 149 |
המגדלים המגוונים ביותר
10 המגדלים עם מירב שורות הזן המאושרות, בצבע קבוצת הגידול העיקרית שלהם.
הצג כטבלה
| מגדל (יישוב) | קבוצה עיקרית | שורות זן |
|---|---|---|
| מ.י.טל בע"מ (ביצרון) | טרופיים וסובטרופיים | 36 |
| אוהד דרור (שדה ורבורג) | טרופיים וסובטרופיים | 32 |
| בן יהודה אמיר (בית יצחק) | הדרים | 30 |
| הדרי מעון (גבולות) | הדרים | 25 |
| אוחיון עמרם (גבעת נילי) | ענבים | 24 |
| טל דב (כרמי יוסף) | ענבים | 24 |
| ערטול נור (דיר ראפאת) | ענבים | 24 |
| קשת (קשת) | ענבים | 24 |
| יקבי דלתון (דלתון) | ענבים | 22 |
| מטעי עמק חפר (עמק חפר) | הדרים | 21 |
תוקף האישורים
שורות הזן לפי מועד פקיעת האישור. תוקף יחסי ("חודשים מהבדיקה") מחושב מתאריך הבדיקה שבשורה; שורות שתוקפן פג עד 29.10.2026 מסומנות באדום.
הצג כטבלה
| תוקף | בתוקף עד | שורות זן | פג תוקף |
|---|---|---|---|
| 20/04/2027 | 20.04.2027 | 849 | 0 |
| 15/06/2027 | 15.06.2027 | 1,973 | 0 |
| 31/12/2027 | 31.12.2027 | 4,837 | 0 |
| 3 חודשים מהבדיקה | יחסי לתאריך הבדיקה | 99 | 5 |
בודקי הרבנות
שורות הזן שאישר כל בודק, לפי תוקף האישור (12 הבודקים המובילים). כל צבע הוא מועד תוקף אחר.
הצג כטבלה
| בודק | 20/04/2027 | 15/06/2027 | 31/12/2027 | 3 חודשים מהבדיקה | סה״כ |
|---|---|---|---|---|---|
| משולם שרעבי | 254 | 481 | 1,026 | 21 | 1,782 |
| רז אייל | 148 | 248 | 755 | 26 | 1,177 |
| זפרני שלומי | 106 | 267 | 575 | 19 | 967 |
| פולק ארז | 160 | 160 | 329 | 15 | 664 |
| גז גיורא | 33 | 379 | 115 | 3 | 530 |
| אסולין אבי | 3 | 215 | 273 | 0 | 491 |
| בן עמי יעקב | 9 | 34 | 429 | 1 | 473 |
| כהן ערן | 13 | 29 | 400 | 1 | 443 |
| שלב אלי | 8 | 44 | 260 | 3 | 315 |
| סודרי אברהם | 21 | 28 | 197 | 3 | 249 |
| שני חיים | 0 | 1 | 146 | 0 | 147 |
| וספי עינב | 13 | 23 | 97 | 1 | 134 |
| אחר | 81 | 64 | 235 | 6 | 386 |
פרי רבעי והערות
1,458 שורות (18.8%) נושאות הערה. "רבעי" — פרי בשנתו הרביעית של העץ; "גם" מציין שהאישור חל גם על פרי זה. פילוח לפי קבוצת גידול.
הצג כטבלה
| הערה | שורות זן |
|---|---|
| גם רבעי | 848 |
| רבעי | 330 |
| גם דו שנתי | 180 |
| דו שנתי | 99 |
| כשרות רגילה | 1 |
בדיקות לפי חודש
948 שורות בלבד נושאות תאריך בדיקה — אלו מספר הבדיקות בכל חודש.
הצג כטבלה
| חודש | שורות שנבדקו |
|---|---|
| מרץ 2026 | 4 |
| אפריל 2026 | 0 |
| מאי 2026 | 69 |
| יוני 2026 | 31 |
| יולי 2026 | 70 |
| אוגוסט 2026 | 226 |
| ספטמבר 2026 | 218 |
| אוקטובר 2026 | 330 |
תיאור מקורי
רשימת חקלאים ללא חשש פרי ערלה המאושרים ע"י הרבנות הראשית לישראל