רישיונות עסק והיתרים מסוגים שונים למפעלים
תקציר
27,156 רשומות של המשרד להגנת הסביבה על 13,488 מפעלים ב-1,094 יישובים: 26,146 אישורים שנתן המשרד לבקשות רישיון עסק, ו-1,010 היתרי קרינה רדיואקטיבית, רנטגן ורעלים שהמשרד מנפיק בעצמו. תאריכי התחילה של ההיתרים משתרעים בין 1997 ל-2027. לא נכללו 183 רשומות של מחוז הבדיקות.
המידע על רישיונות עסק מבוסס על מענה המשרד לרשות הרישוי, ואינו מעיד שלמפעל יש רישיון בתוקף. לסטטוס עדכני יש לפנות לרשות הרישוי המקומית.
תובנות עיקריות
- 96% מהרשומות (26,146) הן אישורי המשרד לבקשות רישיון עסק; ההיתרים שהמשרד מנפיק בעצמו מעטים בהרבה — 603 היתרי רנטגן, 400 היתרי קרינה רדיואקטיבית, 7 היתרי רעלים.
- שלושה מחוזות מובילים כמעט בשוויון — צפון (6,598 רשומות), מרכז (6,580) ודרום (6,230) — ויחד הם 71% מהמאגר.
- 3,267 מאישורי רישיון העסק (12%) הם היתרים זמניים. השיעור הגבוה ביותר במחוז ירושלים (40%) והנמוך ביותר במחוז מרכז (8%).
- ב-20% מאישורי רישיון העסק (5,245) לא צוין תת-הסוג — רישיון או היתר זמני. הכי הרבה במחוז תל אביב (28% מאישורי המחוז).
- משך ההיתרים שונה לפי סוג: 67% מהיתרי רנטגן ניתנים לשנה; 58% מהיתרי קרינה רדיואקטיבית ניתנים לשנה.
- 68% מהיתרי הקרינה, הרנטגן והרעלים עם תאריך תחילה (682 מתוך 1,009) מתחילים ב-2026, ושאר ההיתרים פזורים על פני 30 שנים נוספות.
- למפעל אחים ברדריאן מגרסה ניידת יש הכי הרבה רשומות במאגר — 76.
- לפי מילים בשם המפעל, הקבוצה הגדולה בין אישורי רישיון העסק היא תחנות דלק ותדלוק — 2,737 אישורים (10.5%); שם המפעל מאפשר לסווג 30% מהאישורים.
- 348 מפעלים מופיעים ביותר מסוג רישוי אחד; השילוב הנפוץ ביותר — אישור לרישיון עסק וגם היתר רנטגן — אצל 170 מפעלים.
- רק ל-4.6% מאישורי רישיון העסק יש תאריך תחילה, לעומת 99.9% מההיתרים שהמשרד מנפיק בעצמו — ולכן הניתוח לאורך זמן מבוסס בעיקר על ההיתרים.
סוגי האישורים וההיתרים
אישורי המשרד לרישיון עסק מתחלקים לרישיון, היתר זמני ואישורים שתת-הסוג שלהם לא צוין; לצדם שלושת סוגי ההיתרים שהמשרד מנפיק בעצמו.
הצג כטבלה
| תת-סוג | קבוצה | רשומות | שיעור |
|---|---|---|---|
| רישיון עסק | אישור לרישיון עסק | 17,634 | 64.9% |
| ללא תת-סוג | אישור לרישיון עסק | 5,245 | 19.3% |
| היתר זמני | אישור לרישיון עסק | 3,267 | 12.0% |
| רנטגן | היתר | 603 | 2.2% |
| קרינה רדיואקטיבית | היתר | 400 | 1.5% |
| רעלים | היתר | 7 | 0.0% |
אישורי רישיון עסק לפי מחוז
בכל מחוז: רישיונות, היתרים זמניים ואישורים בלי תת-סוג.
הצג כטבלה
| מחוז | רישיון עסק | ללא תת-סוג | היתר זמני |
|---|---|---|---|
| צפון | 4,546 | 1,162 | 720 |
| מרכז | 4,323 | 1,433 | 507 |
| דרום | 4,388 | 1,043 | 625 |
| חיפה | 1,824 | 728 | 227 |
| ירושלים | 1,241 | 282 | 1,024 |
| תל אביב | 1,279 | 559 | 162 |
| לא צוין | 33 | 38 | 2 |
היתרי קרינה, רנטגן ורעלים לפי מחוז
ההיתרים שהמשרד מנפיק ישירות למפעלים, לפי מחוז וסוג.
הצג כטבלה
| מחוז | רנטגן | קרינה רדיואקטיבית | רעלים |
|---|---|---|---|
| מרכז | 190 | 126 | 1 |
| דרום | 92 | 78 | 4 |
| צפון | 124 | 45 | 1 |
| חיפה | 70 | 58 | 0 |
| תל אביב | 71 | 46 | 1 |
| ירושלים | 56 | 47 | 0 |
היישובים המובילים
היישובים עם הכי הרבה רשומות, מחולקים לאישורי רישיון עסק ולהיתרים.
הצג כטבלה
| יישוב | אישורי רישיון עסק | היתרים | סה״כ |
|---|---|---|---|
| ירושלים | 1,330 | 82 | 1,412 |
| חיפה | 829 | 65 | 894 |
| פתח תקווה | 785 | 53 | 838 |
| באר שבע | 593 | 33 | 626 |
| אשדוד | 563 | 28 | 591 |
| חולון | 552 | 10 | 562 |
| תל אביב -יפו | 475 | 55 | 530 |
| ראשון לציון | 407 | 12 | 419 |
| אשקלון | 394 | 14 | 408 |
| נתניה | 337 | 26 | 363 |
| נוף הגליל | 350 | 12 | 362 |
| דימונה | 306 | 6 | 312 |
| קריית ביאליק | 280 | 7 | 287 |
| מודיעין-מכבים-רעות | 272 | 13 | 285 |
| לוד | 259 | 10 | 269 |
היכן מוחזקים היתרי הקרינה והרעלים
שלושת היישובים המובילים מחזיקים 20% מההיתרים.
הצג כטבלה
| יישוב | רנטגן | קרינה רדיואקטיבית | רעלים |
|---|---|---|---|
| ירושלים | 42 | 40 | 0 |
| חיפה | 35 | 30 | 0 |
| תל אביב -יפו | 34 | 20 | 1 |
| פתח תקווה | 34 | 19 | 0 |
| רחובות | 16 | 19 | 0 |
| באר שבע | 13 | 20 | 0 |
| אשדוד | 12 | 14 | 2 |
| נתניה | 15 | 11 | 0 |
| נמל תעופה בן-גוריון | 14 | 8 | 0 |
| יבנה | 9 | 8 | 0 |
| רמת גן | 10 | 7 | 0 |
| מגדל העמק | 11 | 5 | 0 |
אילו עסקים מבקשים רישיון
סיווג לפי מילים בשם המפעל (למשל ״תחנת דלק״, ״רפת״, ״מגרסה״). השם מאפשר לסווג 30% מאישורי רישיון העסק; השאר — לרוב חברות ששמן אינו מעיד על הפעילות — אינם מוצגים.
הצג כטבלה
| סוג העסק | אישורים | שיעור |
|---|---|---|
| תחנות דלק ותדלוק | 2,737 | 10.5% |
| מחזור ופסולת | 924 | 3.5% |
| מגרסות | 709 | 2.7% |
| רפתות | 701 | 2.7% |
| לולים | 642 | 2.5% |
| מתכת ומסגריות | 445 | 1.7% |
| מתקני טיהור שפכים | 403 | 1.5% |
| מוסכים | 303 | 1.2% |
| בטון ואספלט | 230 | 0.9% |
| מחצבות | 172 | 0.7% |
| בתי דפוס | 156 | 0.6% |
| נגריות | 136 | 0.5% |
| מכבסות | 75 | 0.3% |
| שיש ואבן | 73 | 0.3% |
המפעלים עם הכי הרבה רשומות
שמות המפעלים כפי שהם רשומים במאגר; מפעל עם כמה סניפים עשוי להופיע בכמה שמות.
הצג כטבלה
| מפעל | רשומות | יישובים |
|---|---|---|
| אחים ברדריאן מגרסה ניידת | 76 | 1 |
| הרמה פיתוח והשקעות בע"מ | 46 | 1 |
| ברעד חברה לעבודות עפר פיתוח וכבישים בע"מ - מגרסה ניידת | 38 | 1 |
| גדות מסופים לכימיקלים (1985) בע"מ-קרית גת | 35 | 1 |
| י. ד. ברזאני בע"מ - מגרסה ניידת | 30 | 1 |
| חי רפאל מחזור ומסחר בע"מ | 29 | 1 |
| אלקון מרכז מיחזור (2003) בע"מ - נאות חובב | 28 | 1 |
| אלגזאל תחנת מעבר לגריסה ומיחזור בע"מ | 24 | 1 |
| טלאור כראדי בע"מ - אשל הנשיא | 23 | 1 |
| ליגה תשתיות וכבישים בע"מ | 22 | 1 |
| מ. בראשי תשתיות (2015) בע"מ - מגרסה ניידת ירושלים | 22 | 1 |
| צבי כהן אקולוגיה בע"מ - תחנת מעבר נתניה | 21 | 1 |
| זלמן בראשי ואחיו מגרסה ניידת | 20 | 1 |
| עופר וניר בע"מ מגרסה ניידת | 20 | 1 |
| אבן עמי הנדסה אזרחית בע"מ- מגרסה ניידת | 19 | 1 |
כמה פעמים מופיע כל מפעל
45% מ-13,488 המפעלים מופיעים במאגר יותר מפעם אחת, ו-85 מפעלים מופיעים יותר מעשר פעמים.
הצג כטבלה
| רשומות למפעל | מפעלים | שיעור |
|---|---|---|
| רשומה אחת | 7,438 | 55.1% |
| שתיים | 2,958 | 21.9% |
| שלוש | 1,433 | 10.6% |
| ארבע עד חמש | 1,129 | 8.4% |
| שש עד עשר | 445 | 3.3% |
| יותר מעשר | 85 | 0.6% |
רשומות לפי שנת התחילה
רשומות עם תאריך תחילה בלבד (2,222 מתוך 27,156). גררו את פס הזמן להתמקדות בתקופה.
היתרים לפי חודש התחילה
היתרי קרינה, רנטגן ורעלים לפי חודש התחילה, 24 החודשים האחרונים במאגר (02/2025–01/2027, 720 היתרים).
משך ההיתרים
משך ההיתר מתאריך התחילה עד תאריך הסיום, ב-1,200 רשומות עם שני התאריכים. לא נכללו 39 רשומות שבהן תאריך הסיום קודם לתחילה או זהה לו. 13 אישורי רישיון עסק רשומים עד 2099 ואילך, כלומר ללא הגבלת זמן.
הצג כטבלה
| משך | רנטגן | קרינה רדיואקטיבית | רעלים | אישור לרישיון עסק |
|---|---|---|---|---|
| עד חצי שנה | 56 | 43 | 0 | 2 |
| חצי שנה עד שנה | 134 | 101 | 0 | 5 |
| כשנה | 398 | 210 | 1 | 3 |
| שנה עד שלוש שנים | 10 | 11 | 2 | 1 |
| שלוש עד חמש שנים | 0 | 0 | 1 | 20 |
| חמש עד עשר שנים | 0 | 0 | 2 | 102 |
| מעל עשר שנים | 0 | 0 | 1 | 97 |