עיצומים כספיים על ליקויי בטיחות בעבודה
תקציר
4,385 עיצומים כספיים שהטיל משרד העבודה בגין ליקויי בטיחות, רובם באתרי בנייה, מ-2 בינואר 2018 ועד 3 בספטמבר 2026, בסך כולל של 159.3 מיליון ₪. העיצומים הוטלו על 1,567 תאגידים ועל מבצעי בנייה פרטיים.
תובנות עיקריות
- ב-2025 הוטלו 778 עיצומים בסך 30.7 מיליון ₪: עלייה של 62% במספר העיצומים לעומת 2024 (480 עיצומים, 21.0 מיליון ₪).
- הליקוי הנפוץ ביותר: עבודה בגובה, 2,104 עיצומים שהם 48% מכלל העיצומים; אחריה הודעה למפקח על מנהל עבודה (21%).
- התעריף הנפוץ של עיצום בודד עלה מ-35,380 ₪ ב-2018 ל-42,100 ₪ ב-2026 (19%); הסכומים מתעדכנים מדי שנה.
- ל-1,992 עיצומים (45%) נרשמה החלטת ממונה: 58% נדחו, 36% הופחתו ו-6% בוטלו.
- שיעור ההפחתה הנפוץ הוא 40% (270 עיצומים), ואחריו 25% (221). רוב ההפחתות נומקו בתקנה 1(א)(1) לתקנות ההפחתה.
- 185 תאגידים ספגו 5 עיצומים ומעלה כל אחד, ויחד הם אחראים ל-37% מעיצומי התאגידים. בראש הרשימה דניה סיבוס בע"מ עם 24 עיצומים.
- 346 עיצומים (8%) הוטלו בסכום של לפחות פי 1.5 מהתעריף הנפוץ באותה שנה, 99% מהם לתאגידים.
- 559 עיצומים (13%) הוטלו על מי שאינו תאגיד רשום; 66% מהם רשומים כמבצע בנייה פרטי.
- 51 עיצומים הגיעו גם להחלטת ועדה לאחר החלטת הממונה; ב-42 מהם הוועדה דחתה את הבקשה.
רשומות עם תאריך חסר או שגוי (5) אינן נכללות בעמוד. רשומות ללא סכום (1) נספרות כעיצום אך אינן נכללות בסכומים.
עיצומים וסכומים לפי שנה
העיצום האחרון במאגר מ-3 בספטמבר 2026. העיצומים מתפרסמים במנות ומתווספים בדיעבד, ולכן השנים שאחרי 2025 עדיין חלקיות.
הצג כטבלה
| שנה | עיצומים | סך עיצומים |
|---|---|---|
| 2018 | 452 | 14.0 מיליון ₪ |
| 2019 | 67 | 1.9 מיליון ₪ |
| 2020 | 538 | 17.2 מיליון ₪ |
| 2021 | 475 | 15.1 מיליון ₪ |
| 2022 | 744 | 24.9 מיליון ₪ |
| 2023 | 600 | 23.8 מיליון ₪ |
| 2024 | 480 | 21.0 מיליון ₪ |
| 2025 | 778 | 30.7 מיליון ₪ |
| 2026 | 251 | 10.6 מיליון ₪ |
מתי מתפרסמים העיצומים
מספר העיצומים בכל חודש. העיצומים נרשמים במנות, ולכן חודשים ריקים לצד חודשים עמוסים.
סוגי הליקויים
סוג הליקוי נגזר מנוסח סעיף ההפרה; נוסחים שונים של אותו סעיף אוחדו.
הצג כטבלה
| סוג ליקוי | עיצומים | סך עיצומים |
|---|---|---|
| עבודה בגובה | 2,104 | 91.3 מיליון ₪ |
| הודעה למפקח על מנהל עבודה | 921 | 19.9 מיליון ₪ |
| אי קיום צו בטיחות | 465 | 17.5 מיליון ₪ |
| הדרכת עובדים ופנקס הדרכה | 290 | 7.6 מיליון ₪ |
| בדיקת מכונות הרמה | 253 | 9.6 מיליון ₪ |
| בדיקת שרשרות ואביזרי הרמה | 197 | 8.2 מיליון ₪ |
| אי קיום צו שיפור | 75 | 2.9 מיליון ₪ |
| עגורני צריח | 73 | 1.9 מיליון ₪ |
| אחר | 7 | 230,000 ₪ |
תמהיל הליקויים לאורך השנים
שיעור כל סוג ליקוי מתוך העיצומים של אותה שנה (באחוזים).
הצג כטבלה
| שנה | עבודה בגובה | הודעה למפקח על מנהל עבודה | אי קיום צו בטיחות | הדרכת עובדים ופנקס הדרכה | בדיקת מכונות הרמה | בדיקת שרשרות ואביזרי הרמה | אי קיום צו שיפור | עגורני צריח | אחר |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 39.2% | 20.8% | 5.5% | 21.2% | 6.9% | 0.9% | 0.2% | 4% | 1.3% |
| 2019 | 22.4% | 40.3% | 22.4% | 9% | 1.5% | 0% | 3% | 1.5% | 0% |
| 2020 | 53.2% | 16.9% | 16% | 5.9% | 3.7% | 2% | 1.1% | 1.1% | 0% |
| 2021 | 56.6% | 17.7% | 13.7% | 4% | 4.4% | 1.7% | 0.6% | 1.1% | 0.2% |
| 2022 | 50.3% | 20.4% | 10.1% | 6.5% | 7% | 3.1% | 0.9% | 1.7% | 0% |
| 2023 | 51.5% | 18% | 11.2% | 5.5% | 4.2% | 4.5% | 4.2% | 1% | 0% |
| 2024 | 46.7% | 21% | 11.9% | 2.7% | 6.2% | 6.5% | 4.4% | 0.6% | 0% |
| 2025 | 42.2% | 27% | 7.1% | 4.4% | 8.4% | 8.2% | 1.2% | 1.7% | 0% |
| 2026 | 48.6% | 21.5% | 8% | 3.6% | 3.2% | 11.6% | 0.4% | 3.2% | 0% |
גובה העיצום והתעריף השנתי
סכום העיצום נקבע לפי תעריף קבוע לכל סוג הפרה ומתעדכן מדי שנה. כל עיצום מסווג לפי היחס בינו לבין הסכום הנפוץ באותה שנה.
הצג כטבלה
| שנה | תעריף נפוץ | נמוך מהתעריף הרגיל | תעריף רגיל | פי 1.5 ומעלה |
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 35,380 ₪ | 131 | 321 | 0 |
| 2019 | 35,380 ₪ | 36 | 29 | 2 |
| 2020 | 35,910 ₪ | 133 | 404 | 1 |
| 2021 | 35,700 ₪ | 117 | 358 | 0 |
| 2022 | 36,560 ₪ | 216 | 490 | 38 |
| 2023 | 38,480 ₪ | 153 | 358 | 89 |
| 2024 | 39,770 ₪ | 117 | 262 | 101 |
| 2025 | 41,130 ₪ | 252 | 441 | 84 |
| 2026 | 42,100 ₪ | 68 | 152 | 31 |
תאגידים ומבצעים פרטיים
תאגיד רשום הוא רשומה עם מספר תאגיד בן 9 ספרות המתחיל ב-5.
הצג כטבלה
| שנה | תאגיד רשום | מבצע פרטי או ללא מספר תאגיד |
|---|---|---|
| 2018 | 418 | 34 |
| 2019 | 61 | 6 |
| 2020 | 479 | 59 |
| 2021 | 403 | 72 |
| 2022 | 597 | 147 |
| 2023 | 529 | 71 |
| 2024 | 439 | 41 |
| 2025 | 669 | 109 |
| 2026 | 231 | 20 |
החלטות הממונה על העיצומים
1,992 עיצומים שלגביהם נרשמה החלטת ממונה (דחייה, הפחתה או ביטול).
הצג כטבלה
| שנה | דחייה | הפחתה | ביטול | ללא החלטת ממונה |
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 149 | 19 | 36 | 248 |
| 2019 | 16 | 3 | 4 | 44 |
| 2020 | 150 | 82 | 19 | 287 |
| 2021 | 145 | 95 | 7 | 228 |
| 2022 | 200 | 180 | 8 | 356 |
| 2023 | 180 | 131 | 12 | 277 |
| 2024 | 134 | 68 | 10 | 268 |
| 2025 | 165 | 114 | 22 | 477 |
| 2026 | 16 | 23 | 4 | 208 |
בכמה הופחת העיצום
שיעור ההפחתה שנרשם ל-711 עיצומים שהופחתו.
הצג כטבלה
| שיעור הפחתה | עיצומים |
|---|---|
| 15% | 105 |
| 20% | 106 |
| 25% | 221 |
| 40% | 270 |
| 85% | 3 |
| אחר | 6 |
תאגידים חוזרים
התפלגות 1,567 התאגידים לפי מספר העיצומים שהוטלו על כל אחד.
הצג כטבלה
| עיצומים לתאגיד | תאגידים |
|---|---|
| עיצום אחד | 749 |
| שניים | 346 |
| 3 עד 5 | 338 |
| 6 עד 10 | 106 |
| 11 ומעלה | 28 |
התאגידים עם מספר העיצומים הגבוה ביותר
תאגידים בלבד (מספר רישום בן 9 ספרות המתחיל ב-5), לפי מספר הרישום. מבצעים פרטיים אינם מדורגים.
הצג כטבלה
| תאגיד | עיצומים | סך עיצומים |
|---|---|---|
| דניה סיבוס בע"מ | 24 | 1.3 מיליון ₪ |
| רימון בדעאן בע"מ | 18 | 830,000 ₪ |
| דונה חברה להנדסה ובנין בע"מ | 18 | 790,000 ₪ |
| גלעד מאי חברה להשקעות בניה ופיתוח בע"מ | 18 | 600,000 ₪ |
| י.ע.מ. חברה לבניין בע"מ | 17 | 690,000 ₪ |
| חומות וזום ובנייה בע"מ | 17 | 730,000 ₪ |
| שתית בע"מ | 16 | 620,000 ₪ |
| נ מ א א בניין תשתית ופיתוח בע"מ | 16 | 540,000 ₪ |
| בירפיקט הנדסה בע"מ | 16 | 640,000 ₪ |
| מחאמיד תופיק חברה לבנין ופיתוח בע"מ | 15 | 490,000 ₪ |