מבנים בבאר שבע: שימוש, קומות ודירות
תקציר
שכבת המבנים של עיריית באר שבע: 26,291 מבנים ברחבי העיר, לכל אחד שימוש עיקרי, מספר קומות, כניסות ודירות, שטח תכסית וקו מתאר על המפה. בסך הכול 89,548 דירות ו-6,776 יחידות שאינן למגורים. התיחום אינדיקטיבי ואינו מחליף מדידה. 59 מבנים כפולים (אותה צורה ואותם נתונים) הוסרו מהספירה.
תובנות עיקריות
- 79% מהמבנים (20,769 מתוך 26,291) משמשים למגורים, ובהם 88,143 דירות, 98% מכלל הדירות הרשומות בשכבה.
- מבני המגורים בני 5 קומות ומעלה הם רק 7% ממבני המגורים (1,392), אבל בהם 41% מהדירות (35,709).
- העיר נמוכה ברובה: 80% מהמבנים (21,092) הם בני קומה אחת או שתיים.
- 67% ממבני המגורים (13,876) הם בתים עם דירה אחת בלבד.
- מבנים בשימוש תעשיה הם 1.7% מהמבנים, אבל תופסים 5.1% משטח התכסית הבנוי בעיר: מבנים גדולים בהרבה מהממוצע.
- המבנה הגבוה ביותר בשכבה הוא בן 33 קומות (שימוש: מגורים), ובעיר 34 מבנים בני 20 קומות ומעלה.
- בשכבה רשומות 6,776 יחידות שאינן למגורים; הכי הרבה (2,900, 43%) במבנים בשימוש מסחרי, ו-185 מבני מגורים כוללים גם יחידות כאלה.
- בריבוע הצפוף ביותר של כ-250 מטרים יש 259 מבנים, לעומת ממוצע של 40 מבנים בריבוע בנוי.
- ל-2,436 מבנים (9.3%) יש שתי כניסות או יותר, ובמבנה עם הכי הרבה כניסות רשומות 42.
- רק 635 מבנים (2.4%) נושאים שם; בקרב המבנים שאינם למגורים השיעור 11%.
- הערות על הנתונים: 59 מבנים כפולים (אותה צורה ואותם נתונים) הוסרו; 1,206 מבנים עם תכסית קטנה מ-10 מ"ר (מחסנים, תאים ופירים); 33 מבנים רשומים עם אפס קומות.
מפת המבנים וצפיפות הבינוי בעיר
כל 26,291 המבנים מקובצים בריבועים של כ-250 מטרים: ככל שהריבוע כהה יותר, יש בו יותר מבנים. בשכבה "דירות בריבוע" הצבע לפי מספר הדירות. בשכבה "מבנים גבוהים וגדולים" מצוירים קווי המתאר האמיתיים של 1,651 מבנים, בני 5 קומות ומעלה או עם תכסית של 2,000 מ"ר ומעלה, בצבע לפי מספר הקומות. לחצו על ריבוע או על מבנה לפרטים.
שימוש עיקרי במבנים
מספר המבנים לפי השימוש העיקרי. 114 סוגי שימוש שונים בשכבה; 12 הנפוצים מוצגים, והשאר מקובצים.
הצג כטבלה
| שימוש | מבנים | שיעור |
|---|---|---|
| מגורים | 20,698 | 78.7% |
| מסחרי | 1,631 | 6.2% |
| מחסן | 598 | 2.3% |
| מקלט | 463 | 1.8% |
| תעשיה | 435 | 1.7% |
| גן ילדים | 305 | 1.2% |
| בית ספר | 281 | 1.1% |
| תחבורה | 250 | 1.0% |
| תשתית | 212 | 0.8% |
| בית כנסת | 165 | 0.6% |
| משרדים | 160 | 0.6% |
| אוניברסיטה | 94 | 0.4% |
| שימושים אחרים | 999 | 3.8% |
מספר המבנים מול השטח הבנוי
לכל אחד מ-8 השימושים הנפוצים: חלקו במספר המבנים לעומת חלקו בשטח התכסית הבנוי. פער גדול מעיד על מבנים גדולים או קטנים מהממוצע.
הצג כטבלה
| שימוש | מבנים | שיעור מהמבנים | תכסית (אלפי מ"ר) | שיעור מהתכסית |
|---|---|---|---|---|
| מגורים | 20,698 | 78.7% | 3,559 | 60.7% |
| מסחרי | 1,631 | 6.2% | 769 | 13.1% |
| מחסן | 598 | 2.3% | 15 | 0.3% |
| מקלט | 463 | 1.8% | 20 | 0.3% |
| תעשיה | 435 | 1.7% | 299 | 5.1% |
| גן ילדים | 305 | 1.2% | 82 | 1.4% |
| בית ספר | 281 | 1.1% | 175 | 3.0% |
| תחבורה | 250 | 1.0% | 10 | 0.2% |
גובה המבנים: מספר קומות
מספר המבנים לפי מספר הקומות, בחלוקה למבני מגורים ולשאר. הגובה הממוצע 2.1 קומות.
הצג כטבלה
| קומות | מבנים | מגורים | אחר | שיעור |
|---|---|---|---|---|
| 0 קומות | 33 | 0 | 33 | 0.1% |
| 1 קומה | 12,291 | 7,796 | 4,495 | 46.7% |
| 2 קומות | 8,801 | 8,163 | 638 | 33.5% |
| 3 קומות | 1,515 | 1,297 | 218 | 5.8% |
| 4 קומות | 2,171 | 2,121 | 50 | 8.3% |
| 5-8 קומות | 1,138 | 1,072 | 66 | 4.3% |
| 9-12 קומות | 246 | 235 | 11 | 0.9% |
| 13-20 קומות | 71 | 61 | 10 | 0.3% |
| 21 קומות ומעלה | 25 | 24 | 1 | 0.1% |
איפה הדירות: מבני מגורים לפי גובה
איפה גרים: בכל קבוצת גובה, החלק שלה ממבני המגורים לעומת החלק שלה מהדירות. 20,769 מבני מגורים, 88,143 דירות.
הצג כטבלה
| קומות | מבני מגורים | שיעור | דירות | שיעור | דירות למבנה |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 קומה | 7,796 | 37.5% | 10,294 | 11.7% | 1.3 |
| 2 קומות | 8,163 | 39.3% | 11,674 | 13.2% | 1.4 |
| 3 קומות | 1,297 | 6.2% | 10,143 | 11.5% | 7.8 |
| 4 קומות | 2,121 | 10.2% | 20,323 | 23.1% | 9.6 |
| 5-8 קומות | 1,072 | 5.2% | 20,640 | 23.4% | 19.3 |
| 9-12 קומות | 235 | 1.1% | 8,201 | 9.3% | 34.9 |
| 13-20 קומות | 61 | 0.3% | 4,259 | 4.8% | 69.8 |
| 21 קומות ומעלה | 24 | 0.1% | 2,609 | 3.0% | 108.7 |
כמה דירות בכל בניין מגורים
כמה דירות יש בכל מבנה מגורים. החציון הוא 1 דירה למבנה.
הצג כטבלה
| דירות במבנה | מבני מגורים | שיעור | סך הדירות |
|---|---|---|---|
| 0 דירות | 1 | 0.0% | 0 |
| 1 דירה | 13,876 | 66.8% | 13,876 |
| 2 דירות | 1,131 | 5.4% | 2,262 |
| 3-4 דירות | 897 | 4.3% | 3,505 |
| 5-8 דירות | 2,795 | 13.5% | 20,201 |
| 9-16 דירות | 1,063 | 5.1% | 13,357 |
| 17-32 דירות | 648 | 3.1% | 15,699 |
| 33-64 דירות | 290 | 1.4% | 12,596 |
| 65 דירות ומעלה | 68 | 0.3% | 6,647 |
גודל המבנים: שטח תכסית לפי שימוש
פיזור שטח התכסית (מ"ר) בשימושים עם 20 מבנים ומעלה: הקופסה מהרבעון התחתון לעליון, הקו בחציון, והשפמים מהאחוזון החמישי עד התשעים וחמישה. חציון כל המבנים 146 מ"ר.
הצג כטבלה
| שימוש | מבנים | רבעון תחתון | חציון | רבעון עליון |
|---|---|---|---|---|
| מגורים | 20,698 | 95 | 149 | 197 |
| מסחרי | 1,631 | 65 | 134 | 351 |
| מחסן | 598 | 8 | 8 | 8 |
| מקלט | 463 | 6 | 21 | 41 |
| תעשיה | 435 | 34 | 191 | 826 |
| גן ילדים | 305 | 171 | 244 | 280 |
| בית ספר | 281 | 228 | 420 | 755 |
| תחבורה | 250 | 6 | 7 | 8 |
יחידות שאינן למגורים: מסחר, משרדים ושירותים
יחידות שאינן למגורים (חנויות, משרדים ושירותים) לפי השימוש העיקרי של המבנה. סך הכול 6,776 יחידות.
הצג כטבלה
| שימוש המבנה | יחידות | שיעור |
|---|---|---|
| מסחרי | 2,900 | 42.8% |
| מגורים | 1,381 | 20.4% |
| גן ילדים | 298 | 4.4% |
| תעשיה | 273 | 4.0% |
| משרדים | 240 | 3.5% |
| בית ספר | 212 | 3.1% |
| מגורים - חזית ציבורי/ מסחר | 204 | 3.0% |
| מקלט | 174 | 2.6% |
| מוסך | 118 | 1.7% |
| בית כנסת | 117 | 1.7% |
| שימושים אחרים | 859 | 12.7% |
כניסות למבנה
מספר הכניסות הרשום לכל מבנה. במבני המגורים יש בממוצע 3.7 דירות לכניסה.
הצג כטבלה
| כניסות | מבנים | שיעור |
|---|---|---|
| ללא כניסה רשומה | 336 | 1.3% |
| כניסה אחת | 23,519 | 89.5% |
| 2 כניסות | 1,567 | 6.0% |
| 3 כניסות | 290 | 1.1% |
| 4 כניסות | 307 | 1.2% |
| 5 כניסות | 80 | 0.3% |
| 6 כניסות ומעלה | 192 | 0.7% |
הערות על איכות הנתונים
רשומות חריגות בשכבה. ככל שהעמודה קצרה, הנתונים נקיים יותר.
הצג כטבלה
| סוג החריגה | רשומות |
|---|---|
| תכסית קטנה מ-10 מ"ר | 1,206 |
| מבנה שאינו למגורים עם דירות | 137 |
| מבנים כפולים שהוסרו | 59 |
| אפס קומות | 33 |