מאגר שומות מכריעות: הכרעות שמאי מכריע ושמאי מייעץ
תקציר
הכרעות של שמאים מכריעים ושמאים מייעצים בסכסוכי שומה בין בעלי מקרקעין לוועדות התכנון המקומיות, בעיקר בהיטל השבחה. המאגר כולל 31,641 הכרעות מ-10 בספטמבר 2009 ועד 27 באוקטובר 2026, ב-137 ועדות מקומיות ובחתימת 55 שמאים. הפרסום האחרון במאגר: 1 בנובמבר 2026.
תובנות עיקריות
- היטל השבחה הוא הנושא של 98.1% מההכרעות (31,042); השאר: תביעת פיצויים (559), תיק הפקעות (40).
- ב-2025 ניתנו 2,706 הכרעות, 3.4% יותר מאשר ב-2024. זהו פי 2.7 לעומת 2010, השנה המלאה הראשונה במאגר (1,000).
- מתחילת 2026 ועד 1 בנובמבר 2026 פורסמו 2,025 הכרעות, ירידה של 13.7% לעומת התקופה המקבילה ב-2025 (2,346).
- הוועדה המקומית תל אביב-יפו מובילה בפער ניכר עם 7,484 הכרעות (23.7% מהמאגר), לפני ירושלים (2,924) וחולון (1,765).
- 55 שמאים חתומים על ההכרעות במאגר, 31 מהם פעלו ב-2025. שלושת המובילים (כהן ארז, כהן אלי, קוט בועז) אחראים יחד ל-10.3% מההכרעות. שמאי טיפוסי הכריע בתיקים של 63 ועדות מקומיות שונות.
- 27.6% מההכרעות ב-2025 ניתנו בידי שמאים שהחלו להכריע אחרי 2020; אף אחד מ-19 השמאים שהחלו להכריע עד 2010 לא הכריע באותה שנה.
- הפרסום מהיר יותר: חציון הזמן מהכרעה ועד פרסומה במאגר ירד מ-92 ימים בהכרעות 2014 ל-52 ימים בהכרעות 2025.
- החודשים החלשים בשנה הם ספטמבר ואוקטובר (תקופת החגים): בממוצע 136 הכרעות לחודש, לעומת 174 בדצמבר, החודש העמוס ביותר (16 שנים מלאות).
- שיעור ההכרעות שבהן הצד שמול הוועדה הוא תאגיד (חברה, שותפות וכדומה, לפי שמו) עלה מ-17.1% ב-2010 ל-26.2% ב-2025.
הכרעות לפי שנה וסוג שומה
מספר ההכרעות לפי שנת ההחלטה וסוג השומה. השנה הראשונה במאגר (2009) חלקית. 2026 חלקית: ההכרעה האחרונה במאגר מ-27 באוקטובר 2026.
הצג כטבלה
| שנה | היטל השבחה | תביעת פיצויים | תיק הפקעות | סה״כ |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | 10 | 0 | 0 | 10 |
| 2010 | 1,000 | 0 | 0 | 1,000 |
| 2011 | 1,506 | 25 | 0 | 1,531 |
| 2012 | 1,459 | 30 | 0 | 1,489 |
| 2013 | 1,136 | 20 | 0 | 1,156 |
| 2014 | 1,320 | 48 | 2 | 1,370 |
| 2015 | 1,449 | 30 | 2 | 1,481 |
| 2016 | 1,617 | 32 | 0 | 1,649 |
| 2017 | 1,769 | 28 | 1 | 1,798 |
| 2018 | 1,675 | 18 | 0 | 1,693 |
| 2019 | 1,928 | 35 | 5 | 1,968 |
| 2020 | 2,307 | 25 | 2 | 2,334 |
| 2021 | 2,253 | 21 | 5 | 2,279 |
| 2022 | 2,315 | 44 | 5 | 2,364 |
| 2023 | 2,653 | 62 | 3 | 2,718 |
| 2024 | 2,533 | 77 | 7 | 2,617 |
| 2025 | 2,657 | 44 | 5 | 2,706 |
| 2026 (חלקית) | 1,455 | 20 | 3 | 1,478 |
הכרעות לפי חודש
הכרעות לפי חודש ההחלטה, עם ממוצע נע של שנים־עשר חודשים. הכרעות מתפרסמות באיחור (חציון של 52 ימים ב-2025), ולכן החודשים האחרונים חסרים בחלקם ויתמלאו עם הפרסומים הבאים.
עונתיות לאורך השנה
ממוצע ההכרעות לחודש, לפי חודש בשנה, בשנים המלאות 2010–2025.
הצג כטבלה
| חודש | ממוצע הכרעות |
|---|---|
| ינואר | 158.6 |
| פברואר | 144.2 |
| מרץ | 162.1 |
| אפריל | 143.1 |
| מאי | 169.3 |
| יוני | 170.7 |
| יולי | 168.9 |
| אוגוסט | 160.8 |
| ספטמבר | 135.2 |
| אוקטובר | 137.8 |
| נובמבר | 159.1 |
| דצמבר | 174.6 |
תביעות פיצויים והפקעות
תביעות פיצויים (ירידת ערך בשל תכנית) ותיקי הפקעות: כ-1.9% מההכרעות. 1,462 הכרעות ניתנו בידי שמאי מייעץ, שממונה מטעם ועדת הערר.
הצג כטבלה
| שנה | תביעת פיצויים | תיק הפקעות |
|---|---|---|
| 2009 | 0 | 0 |
| 2010 | 0 | 0 |
| 2011 | 25 | 0 |
| 2012 | 30 | 0 |
| 2013 | 20 | 0 |
| 2014 | 48 | 2 |
| 2015 | 30 | 2 |
| 2016 | 32 | 0 |
| 2017 | 28 | 1 |
| 2018 | 18 | 0 |
| 2019 | 35 | 5 |
| 2020 | 25 | 2 |
| 2021 | 21 | 5 |
| 2022 | 44 | 5 |
| 2023 | 62 | 3 |
| 2024 | 77 | 7 |
| 2025 | 44 | 5 |
| 2026 (חלקית) | 20 | 3 |
| סוג שומה | שמאי מכריע | שמאי מייעץ | לא צוין |
|---|---|---|---|
| היטל השבחה | 30,119 | 922 | 1 |
| תביעת פיצויים | 19 | 540 | 0 |
| תיק הפקעות | 40 | 0 | 0 |
הוועדות המקומיות
15 הוועדות המקומיות עם מספר ההכרעות הגבוה ביותר. שאר 122 הוועדות ריכזו יחד 10,511 הכרעות (33.2%) ומופיעות בטבלה כ״אחר״.
הצג כטבלה
| ועדה מקומית | הכרעות |
|---|---|
| תל אביב-יפו | 7,484 |
| ירושלים | 2,924 |
| חולון | 1,765 |
| הרצליה | 1,364 |
| ראשון לציון | 1,055 |
| פתח תקוה | 1,007 |
| רמת גן | 833 |
| חדרה | 764 |
| נתניה | 727 |
| רעננה | 592 |
| הדרים הוד השרון | 586 |
| רמת השרון | 536 |
| מבוא העמקים | 528 |
| קרית אתא | 487 |
| בית שמש | 478 |
| אחר | 10,511 |
ועדות לאורך השנים
מספר ההכרעות בכל שנה ב-12 הוועדות המקומיות הגדולות במאגר.
השמאים המכריעים
השמאים שחתומים על מספר ההכרעות הגבוה ביותר, עם שנות הפעילות במאגר ומספר הוועדות המקומיות שבהן הכריעו. כתיבים שונים של שם אותו שמאי אוחדו.
הצג כטבלה
| שמאי | הכרעות | שנות פעילות | ועדות |
|---|---|---|---|
| כהן ארז | 1,103 | 2015–2025 | 78 |
| כהן אלי | 1,097 | 2017–2026 | 78 |
| קוט בועז | 1,062 | 2016–2026 | 84 |
| סרחאן עומר | 1,042 | 2017–2026 | 80 |
| יפה שלומי | 974 | 2016–2026 | 73 |
| דדון דוד | 951 | 2020–2026 | 89 |
| זיו אבישי | 938 | 2010–2022 | 80 |
| שרביט שפירא שוש | 877 | 2010–2020 | 71 |
| פז יעקב | 868 | 2015–2025 | 79 |
| אריאל אריה | 856 | 2010–2020 | 74 |
| דיאמנט מרדכי | 843 | 2010–2020 | 73 |
| פריאל דורית | 831 | 2010–2019 | 74 |
| עאלם עאטף | 820 | 2010–2021 | 72 |
| ג'רבי נורית | 813 | 2011–2020 | 69 |
| נדם משה | 768 | 2010–2020 | 69 |
מחזורי שמאים
הכרעות בכל שנה לפי המחזור של השמאי (תקופה של 3 שנים שבה ניתנה ההכרעה הראשונה שלו במאגר). רואים כך כיצד מחזורי מינוי חדשים מחליפים את הקודמים.
הצג כטבלה
| מחזור (שנת הכרעה ראשונה) | שמאים | הכרעות |
|---|---|---|
| 2009–2011 | 20 | 12,489 |
| 2012–2014 | 1 | 575 |
| 2015–2017 | 11 | 9,051 |
| 2018–2020 | 15 | 7,234 |
| 2021–2023 | 7 | 2,028 |
| 2024–2026 | 1 | 264 |
שמאים פעילים ועומס לשמאי
מספר השמאים שנתנו לפחות הכרעה אחת בשנה, וממוצע ההכרעות לשמאי פעיל.
הצג כטבלה
| שנה | שמאים פעילים | הכרעות לשמאי |
|---|---|---|
| 2009 | 4 | 2.5 |
| 2010 | 19 | 52.6 |
| 2011 | 20 | 76.5 |
| 2012 | 21 | 70.9 |
| 2013 | 21 | 55.0 |
| 2014 | 19 | 72.1 |
| 2015 | 23 | 64.4 |
| 2016 | 25 | 66.0 |
| 2017 | 28 | 64.2 |
| 2018 | 25 | 67.7 |
| 2019 | 25 | 78.7 |
| 2020 | 35 | 66.7 |
| 2021 | 27 | 84.4 |
| 2022 | 30 | 78.8 |
| 2023 | 32 | 84.9 |
| 2024 | 33 | 79.3 |
| 2025 | 31 | 87.3 |
| 2026 (חלקית) | 29 | 51.0 |
זמן מהכרעה לפרסום
ימים מתאריך ההכרעה ועד פרסומה במאגר, לפי שנת ההכרעה: חציון ורבעון עליון. הפרסום הראשון במאגר הוא מ-23 בדצמבר 2013; הכרעות קודמות הועלו אז למפרע, ולכן הזמנים בשנים המוקדמות ארוכים; הגרף מתחיל ב-2014 והטבלה כוללת את כל השנים. בשנים האחרונות חלק מההכרעות טרם פורסמו, כך שהערכים בהן עשויים לעלות מעט. 11 רשומות שבהן תאריך הפרסום קודם לתאריך ההכרעה אינן נכללות.
הצג כטבלה
| שנת הכרעה | חציון (ימים) | רבעון עליון (ימים) |
|---|---|---|
| 2009 | 1,538 | 3,011 |
| 2010 | 1,226 | 1,302 |
| 2011 | 918 | 1,014 |
| 2012 | 568 | 648 |
| 2013 | 252 | 340 |
| 2014 | 92 | 129 |
| 2015 | 77 | 112 |
| 2016 | 136 | 216 |
| 2017 | 101 | 154 |
| 2018 | 106 | 156 |
| 2019 | 64 | 99 |
| 2020 | 69 | 109 |
| 2021 | 48 | 83 |
| 2022 | 52 | 78 |
| 2023 | 54 | 88 |
| 2024 | 60 | 91 |
| 2025 | 52 | 89 |
| 2026 (חלקית) | 44 | 75 |
התפלגות זמני הפרסום
התפלגות זמן הפרסום בהכרעות 2023–2025: חציון של 55 ימים, ו-75.6% פורסמו בתוך תשעים יום.
הצג כטבלה
| זמן לפרסום | הכרעות | שיעור |
|---|---|---|
| 0–30 ימים | 1,453 | 18.1% |
| 31–90 ימים | 4,625 | 57.5% |
| 91–180 ימים | 1,407 | 17.5% |
| 181–365 ימים | 449 | 5.6% |
| 366–730 ימים | 100 | 1.2% |
| 731+ ימים | 7 | 0.1% |
מי עומד מול הוועדה: תאגידים
שיעור ההכרעות שבהן שם הצד שמול הוועדה מעיד על תאגיד (בע״מ, חברה, שותפות, יזמות וכדומה). זיהוי לפי מילים בכותרת ההכרעה, ולכן זו הערכה בלבד; הכותרת ניתנת לפענוח ב-99.7% מההכרעות. שנים עם פחות מחמישים הכרעות אינן מוצגות.
הצג כטבלה
| שנה | שיעור תאגידים | הכרעות שנבדקו |
|---|---|---|
| 2010 | 17.1% | 977 |
| 2011 | 21.6% | 1,522 |
| 2012 | 23.1% | 1,483 |
| 2013 | 21.4% | 1,149 |
| 2014 | 18.2% | 1,369 |
| 2015 | 21.8% | 1,481 |
| 2016 | 22.4% | 1,643 |
| 2017 | 25.7% | 1,797 |
| 2018 | 24.7% | 1,692 |
| 2019 | 24.3% | 1,967 |
| 2020 | 25.1% | 2,333 |
| 2021 | 24.0% | 2,272 |
| 2022 | 25.2% | 2,355 |
| 2023 | 24.2% | 2,705 |
| 2024 | 27.3% | 2,616 |
| 2025 | 26.2% | 2,705 |
| 2026 (חלקית) | 22.1% | 1,478 |