דלג לתוכן

כלי רכב שמותקנים בהם מסננים לצמצום פליטת מזהמים

תקציר

6,571 כלי רכב שבהם הותקן מסנן לצמצום פליטת מזהמים, לפי קטגוריית הרכב האירופית, שנת הייצור, מועד הרישום הראשון ומועד התקנת המסנן. ההתקנות במאגר נפרשות מ-26.02.2018 עד 22.07.2026; ⁦72.8%⁩ מהן בוצעו ב-2019. הקטגוריה הגדולה היא משאית מעל 12 טון (N3), ושנת הייצור החציונית היא 2003.

6,571
כלי רכב עם מסנן מותקן
72.8%
מההתקנות בוצעו ב-2019
16.6
גיל חציוני בהתקנה (שנים מהרישום הראשון)
2003
שנת ייצור חציונית

תובנות עיקריות

  • עיקר ההתקנות בוצעו בגל אחד: 4,783 מסננים (⁦72.8%⁩) הותקנו ב-2019, ועד סוף 2019 הותקנו ⁦84.1%⁩ מכלל המסננים במאגר.
  • מאז 2021 נרשמו 214 התקנות בלבד (⁦3.3%⁩) — בממוצע 36 בשנה, לעומת 4,783 ב-2019 (הנתונים עד 22.07.2026).
  • ⁦55.8%⁩ מכלי הרכב (3,668) הם בקטגוריית משאית מעל 12 טון (N3); אחריה מיניבוס עד 5 טון (M2) — ⁦15.3%⁩.
  • הקטגוריות צוידו בגלים נפרדים: חציון מועד ההתקנה בקטגוריית אוטובוס מעל 5 טון (M3) הוא דצמבר 2018, ובקטגוריית רכב משא עד 3.5 טון (N1) — יולי 2020, כ-20 חודשים מאוחר יותר.
  • ⁦99.8%⁩ מכלי הרכב יוצרו עד 2007 — ⁦96.4%⁩ בשנים 1994 עד 2007; רק 14 יוצרו אחרי 2007.
  • המסננים הותקנו בצי ותיק: הגיל החציוני בעת ההתקנה הוא 16.6 שנים מהרישום הראשון, ו-⁦97.8%⁩ מכלי הרכב היו בני 10 שנים ומעלה.
  • ההתקנות רשומות בריכוזים: ב-10 התאריכים העמוסים ביותר נרשמו ⁦30.5%⁩ מכלל ההתקנות, וביום העמוס ביותר (14.08.2018) — 500 התקנות, מתוך 599 תאריכים שונים במאגר.
  • 336 כלי רכב (⁦5.1%⁩) נרשמו לראשונה שנתיים ומעלה אחרי שנת הייצור שלהם, ומהם 30 יותר מ-⁦10⁩ שנים אחריה.

התקנות לאורך זמן

מספר ההתקנות בכל חודש, והקו — השיעור המצטבר מכלל ההתקנות. החודש העמוס ביותר: אוקטובר 2019, עם 642 התקנות. אפשר לגרור את הסרגל שבתחתית כדי להתמקד בטווח.

קטגוריית הרכב

מספר כלי הרכב בכל קטגוריה אירופית (M — נוסעים, N — משא). הקטגוריה משאית מעל 12 טון (N3) מהווה ⁦55.8%⁩ מהמאגר.

הצג כטבלה
תרשים עמודות: 6,571 כלי רכב לפי קטגוריה אירופית.
קטגוריהכלי רכבשיעור (%)
N3 — משאית מעל 12 טון3,66855.8%
N2 — משאית 3.5 עד 12 טון3936.0%
N1 — רכב משא עד 3.5 טון5478.3%
M3 — אוטובוס מעל 5 טון71310.9%
M2 — מיניבוס עד 5 טון1,00315.3%
M1 — רכב נוסעים2463.7%
O1 — גרור קל10.1%

התקנות לפי שנה וקטגוריה

התקנות בכל שנה לפי קטגוריית רכב. השנה 2026 חלקית — הנתונים עד 22.07.2026.

הצג כטבלה
מספר התקנות לפי שנה וקטגוריית רכב.
שנהסך הכולN3N2N1M3M2M1O1
2018746158944482350
20194,7833,0671982171979071961
2020828397712253187170
202111537184801110
2022825124901150
202382041100
202430000210
202540002110
2026 (עד יולי)22000000

גלי ההתקנה בכל קטגוריה

לכל קטגוריה — איזה חלק מכלי הרכב שלה כבר צויד במסנן בכל חודש. קו שמטפס מוקדם מסמן קטגוריה שצוידה ראשונה. קטגוריות עם פחות מ-30 כלי רכב (O1) אינן מוצגות.

שנת הייצור

כלי הרכב לפי שנת הייצור וקטגוריה (כלי רכב שיוצרו לפני 1990 מקובצים יחד, וכך גם כלי הרכב שיוצרו אחרי 2008 (2)). שנת הייצור החציונית: 2003.

גיל הרכב בעת ההתקנה לפי קטגוריה

הזמן שעבר מהרישום הראשון ועד התקנת המסנן, בשנים: הקופסה — הרבעון התחתון עד העליון, הקו — החציון, והשפמים — אחוזון 5 עד 95. קטגוריות עם פחות מ-30 כלי רכב (O1) אינן מוצגות.

הצג כטבלה
תרשים קופסה: גיל כלי הרכב בעת התקנת המסנן לפי קטגוריה.
קטגוריהכלי רכבאחוזון 5רבעון תחתוןחציוןרבעון עליוןאחוזון 95
N3 — משאית מעל 12 טון3,66813.815.017.419.426.0
N2 — משאית 3.5 עד 12 טון39313.115.116.919.022.4
N1 — רכב משא עד 3.5 טון54713.114.916.819.524.0
M3 — אוטובוס מעל 5 טון71311.011.913.414.918.2
M2 — מיניבוס עד 5 טון1,0036.914.115.917.519.6
M1 — רכב נוסעים24611.615.717.319.222.7

התפלגות הגיל בעת ההתקנה

התפלגות גיל כלי הרכב בעת ההתקנה (שנים מהרישום הראשון) בכלל המאגר. חציון: 16.6 שנים.

הצג כטבלה
מספר כלי רכב לפי טווח גיל בעת ההתקנה.
גיל (שנים)כלי רכבשיעור (%)
0 עד 5390.6%
5 עד 101051.6%
10 עד 151,99330.3%
15 עד 203,35951.1%
20 עד 2577911.9%
25 ומעלה2964.5%

מהייצור ועד הרישום הראשון

ההפרש בין שנת הרישום הראשון לשנת הייצור. רישום בשנה שלפני שנת הייצור נפוץ כששנת הדגם מוקדמת לשנה הקלנדרית; פער גדול מסמן כלי רכב שעלו לכביש שנים אחרי ייצורם.

הצג כטבלה
תרשים עמודות: כלי רכב לפי הפער בין שנת הייצור לרישום הראשון.
רישום ראשוןכלי רכבשיעור (%)
שנה לפני שנת הייצור2,15632.8%
באותה שנה3,84058.4%
שנה אחרי2393.6%
2 עד 5 שנים אחרי1682.6%
6 עד 10 שנים אחרי1382.1%
מעל 10 שנים אחרי300.5%

יום ההתקנה בשבוע

התקנות לפי יום בשבוע. יום ראשון הוא העמוס ביותר, עם ⁦25.2%⁩ מההתקנות.

הצג כטבלה
תרשים עמודות: התקנות לפי יום בשבוע.
יוםהתקנותשיעור (%)
ראשון1,65325.2%
שני98815.0%
שלישי1,58124.1%
רביעי99515.1%
חמישי1,21118.4%
שישי1422.2%
שבת10.1%

התאריכים העמוסים ביותר

10 התאריכים שבהם נרשמו הכי הרבה התקנות. ריכוז גדול ביום אחד מרמז על רישום מרוכז של התקנות ולא בהכרח על התקנה באותו יום.

הצג כטבלה
תרשים עמודות: 10 התאריכים עם מספר ההתקנות הגבוה ביותר.
תאריךהתקנותשיעור מכלל ההתקנות (%)קטגוריה עיקריתשיעורה ביום זה (%)
14.08.20185007.6%M3 — אוטובוס מעל 5 טון65.4%
07.03.20192604.0%N3 — משאית מעל 12 טון52.7%
14.04.20192213.4%N3 — משאית מעל 12 טון48.0%
02.12.20181983.0%M3 — אוטובוס מעל 5 טון76.8%
11.04.20191582.4%N3 — משאית מעל 12 טון55.7%
10.06.20191552.4%N3 — משאית מעל 12 טון61.9%
03.07.20191502.3%N3 — משאית מעל 12 טון91.3%
12.05.20191352.1%N3 — משאית מעל 12 טון56.3%
07.07.20191181.8%N3 — משאית מעל 12 טון61.9%
02.10.20191121.7%N3 — משאית מעל 12 טון76.8%

עיון בנתונים

LIVEבזמן אמת מ-data.gov.il

החיפוש מתבצע ישירות מול data.gov.il בכל רשומות המאגר, גם לפי תחילת מילה