גמל-נט
תקציר
דיווחים חודשיים של 764 מסלולי השקעה בקופות גמל, קרנות השתלמות וקופות גמל להשקעה, ב-59 גופים מנהלים, נכון לספטמבר 2026. סך הנכסים: 1,118.5 מיליארד ₪.
הנתונים מינואר 2017 ואילך: בשנים קודמות היקף הקופות המדווחות השתנה בקפיצות (למשל באפריל 2008 ובאפריל 2009), כך שסכומים ארוכי טווח היו מערבבים שינויי דיווח עם מגמה. סכומים במיליארדי ₪, תשואות נומינליות ברוטו.
תובנות עיקריות
- סך הנכסים בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות גדל ב-15.7% בשנה — מ-966.9 מיליארד ₪ בספטמבר 2025 ל-1,118.5 מיליארד ₪ בספטמבר 2026.
- אין גוף מנהל דומיננטי: הגדול שבהם, מיטב גמל ופנסיה, מנהל 14.6% מהנכסים, ושלושת הגדולים יחד — 35.3%.
- התשואה הנומינלית המשוקללת (לפי גודל נכסים) ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2026 הייתה חיובית: +10.6%. 3 מתוך 12 החודשים היו שליליים.
- ב-12 החודשים האחרונים הכסף זרם בעיקר אל קרנות השתלמות (21.3 מיליארד ₪ נטו), בעוד ממרכזית לפיצויים יצאו 0.7 מיליארד ₪ נטו.
- במסלולי ברירת המחדל לפי גיל שיעור החשיפה למניות יורד עם הגיל: 60.7% במסלול עד גיל 50 לעומת 31.6% במסלול גיל 60 ומעלה.
- מסלולים עוקבי מדדים (פסיביים) מחזיקים כבר 9.2% מהנכסים (103.4 מיליארד ₪).
- דמי הניהול הממוצעים מהצבירה (משוקללים לפי נכסים) ירדו מ-0.62% ב-2017 ל-0.54% ב-2025.
- 11.7% מהנכסים (130.3 מיליארד ₪) נמצאים בקופות ענפיות המיועדות לעובדי סקטור, מפעל או גוף מסוים; היתר פתוח לכלל האוכלוסייה.
- מבין 154 המסלולים הגדולים (נכסים מעל מיליארד ₪) עם נתוני 5 שנים, יחס שארפ הגבוה ביותר — 1.50 — שייך לקופת התגמולים של עובדי בנק לאומי (תשואה שנתית ממוצעת 7.73%); החציון: 0.99.
היקף הנכסים לפי סוג קופה
סך הנכסים בכל חודש, במיליארדי ₪.
נתח שוק לפי גוף מנהל
נכסים במיליארדי ₪ בחודש הדיווח האחרון.
הצג כטבלה
| גוף מנהל | נכסים | נתח (%) |
|---|---|---|
| מיטב גמל ופנסיה | 163.5 מיליארד ₪ | 14.6 |
| מור גמל ופנסיה | 118.4 מיליארד ₪ | 10.6 |
| הפניקס פנסיה וגמל | 112.5 מיליארד ₪ | 10.1 |
| אלטשולר שחם גמל ופנסיה | 106.9 מיליארד ₪ | 9.6 |
| הראל פנסיה וגמל | 100.2 מיליארד ₪ | 9.0 |
| אנליסט קופות גמל | 92.2 מיליארד ₪ | 8.2 |
| כלל פנסיה וגמל | 81.6 מיליארד ₪ | 7.3 |
| ילין לפידות ניהול קופות גמל | 77.2 מיליארד ₪ | 6.9 |
| מגדל מקפת קרנות פנסיה וקופות גמל | 59.5 מיליארד ₪ | 5.3 |
| מנורה מבטחים פנסיה וגמל | 59.2 מיליארד ₪ | 5.3 |
| קרנות השתלמות למורים ולגננות - חברה מנהלת | 33.8 מיליארד ₪ | 3.0 |
| עגור חברה לניהול קופות גמל וקרנות השתלמות | 11.9 מיליארד ₪ | 1.1 |
| קרנות השתלמות למורים תיכוניים, מורי סמינרים ומפקחים - חברה מנהלת | 11.3 מיליארד ₪ | 1.0 |
| קרן החסכון לצבא הקבע - חברה לניהול קופות גמל | 8.9 מיליארד ₪ | 0.8 |
| אינפיניטי השתלמות, גמל ופנסיה | 8.3 מיליארד ₪ | 0.7 |
| גלובלנט ניהול קופות גמל | 7.0 מיליארד ₪ | 0.6 |
| החברה המנהלת של רום קרן ההשתלמות לעובדי הרשויות המקומיות | 6.2 מיליארד ₪ | 0.6 |
| גל -ניהול קופות גמל לעובדי הוראה | 6.0 מיליארד ₪ | 0.5 |
| החברה לניהול קופות התגמולים והפיצויים של עובדי בנק לאומי | 4.8 מיליארד ₪ | 0.4 |
| החברה לניהול קרן ההשתלמות לעובדי המדינה | 3.7 מיליארד ₪ | 0.3 |
| חברת הגמל לעובדי האוניברסיטה העברית | 3.6 מיליארד ₪ | 0.3 |
| קופת תגמולים של עובדי התעשיה האוירית לישראל | 3.3 מיליארד ₪ | 0.3 |
| החברה לניהול קרן השתלמות לאקדמאים במדעי החברה והרוח | 2.9 מיליארד ₪ | 0.3 |
| מחוג - מינהל גמל לעובדי חברת חשמל לישראל | 2.7 מיליארד ₪ | 0.2 |
| רעות חברה לניהול קופות גמל | 2.7 מיליארד ₪ | 0.2 |
| מנורה מבטחים והסתדרות המהנדסים ניהול קופות גמל | 2.5 מיליארד ₪ | 0.2 |
| עמ"י - חברה לניהול קופות גמל ענפיות | 2.4 מיליארד ₪ | 0.2 |
| יהב אחים ואחיות - חברה לניהול קופות גמל | 2.3 מיליארד ₪ | 0.2 |
| איילון קופות גמל | 2.2 מיליארד ₪ | 0.2 |
| החברה לניהול קרן ההשתלמות להנדסאים וטכנאים | 2.2 מיליארד ₪ | 0.2 |
| קו הבריאות חברה לניהול קופות גמל | 1.5 מיליארד ₪ | 0.1 |
| תגמולים של עובדים בעירית ת"א-יפו א.ש. | 1.4 מיליארד ₪ | 0.1 |
| מחר - חברה לניהול קופות גמל | 1.3 מיליארד ₪ | 0.1 |
| יחד רופאים - חברה לניהול קופות גמל | 1.3 מיליארד ₪ | 0.1 |
| החברה המנהלת של מינהל קרן ההשתלמות לפקידים עובדי המנהל והשירותים | 1.3 מיליארד ₪ | 0.1 |
| שיבולת - חברה לניהול קופות גמל | 1.2 מיליארד ₪ | 0.1 |
| ארם גמולים - חברה לניהול קופות גמל בע''מ | 1.2 מיליארד ₪ | 0.1 |
| קופת תגמולים של עובדי אל על נתיבי אוויר לישראל אגודה שיתופית | 1.1 מיליארד ₪ | 0.1 |
| הנדסאים וטכנאים - חברה לניהול קופות גמל | 1.0 מיליארד ₪ | 0.1 |
| מבטחים מוסד לביטוח סוציאלי של העובדים | 1.0 מיליארד ₪ | 0.1 |
| חברת ב'ת למ'ד דל'ת | 0.9 מיליארד ₪ | 0.1 |
| החברה המנהלת של קרן השתלמות של עובדי חברת החשמל לישראל | 0.9 מיליארד ₪ | 0.1 |
| ק.ל.ע. - חברה לניהול קרן השתלמות לעובדים סוציאליים | 0.7 מיליארד ₪ | 0.1 |
| סלייס גמל | 0.7 מיליארד ₪ | 0.1 |
| עוצ"מ - אגודה שיתופית לניהול קופות גמל | 0.7 מיליארד ₪ | 0.1 |
| החברה לניהול קרן השתלמות למשפטנים | 0.5 מיליארד ₪ | 0.0 |
| החברה לניהול קרן השתלמות לשופטים | 0.5 מיליארד ₪ | 0.0 |
| החברה לניהול קרן השתלמות לביוכימאים ומקרוביולוגים | 0.3 מיליארד ₪ | 0.0 |
| קופת"ג של עובדי עירית חיפה | 0.3 מיליארד ₪ | 0.0 |
| עו"ס - חברה לניהול קופות גמל | 0.2 מיליארד ₪ | 0.0 |
| חברה לניהול קופות גמל של העובדים בעיריית תל - אביב יפו | 0.2 מיליארד ₪ | 0.0 |
| יהב - פ.ר.ח. - חברה לניהול קופות גמל | 0.1 מיליארד ₪ | 0.0 |
| ק.ה.ר - קרן השתלמות לרוקחים | 0.1 מיליארד ₪ | 0.0 |
| קרן ביטוח ופנסיה לפועלים חקלאים ובלתי מקצועיים בישראל אגודה שיתופית | 0.1 מיליארד ₪ | 0.0 |
| עוצ"מ חברה לניהול קופות גמל והשתלמות | 0.1 מיליארד ₪ | 0.0 |
| לאומי קמ"פ | 0.1 מיליארד ₪ | 0.0 |
| קרן מקפת מרכז לפנסיה ותגמולים אגודה שיתופית | 0.1 מיליארד ₪ | 0.0 |
| אקטיון | 0.0 מיליארד ₪ | 0.0 |
| קרן הביטוח והפנסיה של פועלי בנין ועבודות ציבוריות אגודה שיתופית | 0.0 מיליארד ₪ | 0.0 |
לאן זורם הכסף
הפקדות נטו (הפקדות פחות משיכות, בתוספת העברות) ב-12 החודשים האחרונים, לפי סוג קופה.
הצג כטבלה
| סוג קופה | הפקדות נטו |
|---|---|
| קרנות השתלמות | 21.3 מיליארד ₪ |
| תגמולים ואישית לפיצויים | 15.3 מיליארד ₪ |
| קופת גמל להשקעה | 16.7 מיליארד ₪ |
| קופת גמל להשקעה - חסכון לילד | 2.0 מיליארד ₪ |
| מרכזית לפיצויים | -0.7 מיליארד ₪ |
| מטרה אחרת | 0.0 מיליארד ₪ |
נכסים לפי התמחות המסלול
תמונת מצב לחודש האחרון, במיליארדי ₪. סיווג ההתמחויות הוחלף ב-2024, ולכן מוצג המצב הנוכחי בלבד.
הצג כטבלה
| התמחות | נכסים | נתח (%) | מתחילת השנה (%) | חמש שנים (% לשנה) |
|---|---|---|---|---|
| כללי | 411.4 מיליארד ₪ | 36.8 | +6.54 | 7.35 |
| מדרגות | 291.4 מיליארד ₪ | 26.1 | +6.33 | 7.16 |
| מתמחים בניהול אקטיבי | 216.7 מיליארד ₪ | 19.4 | +9.83 | 10.88 |
| עוקבי מדדים | 103.4 מיליארד ₪ | 9.2 | +8.94 | 12.20 |
| מתמחים באפיקי השקעה סחירים | 40.3 מיליארד ₪ | 3.6 | +10.10 | 8.90 |
| מודל חכ"מ אחר | 26.5 מיליארד ₪ | 2.4 | +8.05 | 8.51 |
| הלכתי | 14.7 מיליארד ₪ | 1.3 | +7.66 | 7.42 |
| מבטיח תשואה | 9.0 מיליארד ₪ | 0.8 | — | — |
| מניות | 3.4 מיליארד ₪ | 0.3 | +13.37 | 13.06 |
| קיימות | 1.1 מיליארד ₪ | 0.1 | +10.57 | — |
| אג"ח | 0.4 מיליארד ₪ | 0.0 | +2.25 | 3.26 |
| מדד | 0.2 מיליארד ₪ | 0.0 | +1.95 | 6.45 |
| שיקלי | 0.1 מיליארד ₪ | 0.0 | +1.72 | 2.23 |
תשואה לפי התמחות
תשואה מתחילת השנה (ינואר–ספטמבר 2026) ותשואה שנתית ממוצעת לחמש שנים, משוקללות לפי נכסים.
הצג כטבלה
| התמחות | מתחילת השנה (%) | חמש שנים (% לשנה) |
|---|---|---|
| כללי | +6.54 | 7.35 |
| מדרגות | +6.33 | 7.16 |
| מתמחים בניהול אקטיבי | +9.83 | 10.88 |
| עוקבי מדדים | +8.94 | 12.20 |
| מתמחים באפיקי השקעה סחירים | +10.10 | 8.90 |
| מודל חכ"מ אחר | +8.05 | 8.51 |
| הלכתי | +7.66 | 7.42 |
| מבטיח תשואה | — | — |
| מניות | +13.37 | 13.06 |
| קיימות | +10.57 | — |
| אג"ח | +2.25 | 3.26 |
| מדד | +1.95 | 6.45 |
| שיקלי | +1.72 | 2.23 |
מסלולי ברירת המחדל לפי גיל
במסלולים התלויים בגיל ("מדרגות") רמת הסיכון אמורה לרדת ככל שהחוסך מתבגר. שיעור החשיפה למניות והתשואה מתחילת השנה, משוקללים לפי נכסים.
הצג כטבלה
| מסלול | מסלולים | נכסים | חשיפה למניות (%) | מתחילת השנה (%) |
|---|---|---|---|---|
| עד גיל 50 | 28 | 63.0 מיליארד ₪ | 60.7 | +7.65 |
| גיל 50–60 | 30 | 138.9 מיליארד ₪ | 50.2 | +6.64 |
| גיל 60 ומעלה | 28 | 89.5 מיליארד ₪ | 31.6 | +4.92 |
תשואה חודשית משוקללת
ממוצע תשואות המסלולים, משוקלל לפי נכסים. חודשים שליליים באדום.
תשואה ל-12 חודשים מתגלגלים
התשואה המצטברת בשנה שהסתיימה בכל חודש.
המסלולים הגדולים: תשואה מתחילת השנה
המסלולים בעלי הנכסים הרבים ביותר בחודש האחרון.
הצג כטבלה
| מסלול | תשואה מתחילת השנה (%) | נכסים |
|---|---|---|
| מיטב השתלמות כללי | +6.94 | 36.4 מיליארד ₪ |
| קרן השתלמות מורים וגננות המסלול הרגיל - מסלול כללי | +8.39 | 30.7 מיליארד ₪ |
| מור קרן השתלמות לשכירים ולעצמאים - כללי | +7.60 | 27.8 מיליארד ₪ |
| אלטשולר שחם השתלמות כללי | +6.13 | 25.8 מיליארד ₪ |
| מיטב גמל לבני 50 עד 60 | +6.93 | 25.7 מיליארד ₪ |
| כלל השתלמות כללי | +8.59 | 24.7 מיליארד ₪ |
| הפניקס השתלמות כללי | +6.55 | 24.6 מיליארד ₪ |
| אלטשולר שחם גמל לבני 50 עד 60 | +5.94 | 23.7 מיליארד ₪ |
| אנליסט השתלמות כללי | +6.05 | 22.3 מיליארד ₪ |
| מגדל השתלמות מסלול כללי | +7.13 | 21.3 מיליארד ₪ |
דמי ניהול
ממוצע שנתי של הממוצע החודשי המשוקלל לפי נכסים. דמי ניהול מהפקדה מדווחים רק בחלק מהמסלולים. 2026 — שנה חלקית.
הצג כטבלה
| שנה | מצבירה (%) | מהפקדה (%) |
|---|---|---|
| 2017 | 0.617 | 0.496 |
| 2018 | 0.598 | 0.435 |
| 2019 | 0.578 | 0.295 |
| 2020 | 0.571 | 0.258 |
| 2021 | 0.569 | 0.203 |
| 2022 | 0.552 | 0.091 |
| 2023 | 0.540 | 0.137 |
| 2024 | 0.536 | 0.141 |
| 2025 | 0.537 | 0.089 |
| 2026 (חלקית) | 0.532 | 0.072 |
הפקדות, משיכות והעברות לפי שנה
במיליארדי ₪. משיכות מוצגות כערך שלילי; העברות = העברות נטו בין קופות.
הצג כטבלה
| שנה | הפקדות | משיכות | העברות | נטו |
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 40.3 מיליארד ₪ | 21.1 מיליארד ₪ | 1.2 מיליארד ₪ | 20.4 מיליארד ₪ |
| 2018 | 40.7 מיליארד ₪ | 21.4 מיליארד ₪ | 1.6 מיליארד ₪ | 20.8 מיליארד ₪ |
| 2019 | 45.5 מיליארד ₪ | 25.1 מיליארד ₪ | 0.5 מיליארד ₪ | 20.9 מיליארד ₪ |
| 2020 | 47.1 מיליארד ₪ | 26.2 מיליארד ₪ | 3.4 מיליארד ₪ | 24.3 מיליארד ₪ |
| 2021 | 58.7 מיליארד ₪ | 26.5 מיליארד ₪ | 6.6 מיליארד ₪ | 38.8 מיליארד ₪ |
| 2022 | 51.8 מיליארד ₪ | 30.9 מיליארד ₪ | 4.2 מיליארד ₪ | 25.1 מיליארד ₪ |
| 2023 | 51.4 מיליארד ₪ | 41.7 מיליארד ₪ | 5.9 מיליארד ₪ | 15.6 מיליארד ₪ |
| 2024 | 62.2 מיליארד ₪ | 39.8 מיליארד ₪ | -1.1 מיליארד ₪ | 21.4 מיליארד ₪ |
| 2025 | 69.9 מיליארד ₪ | 39.1 מיליארד ₪ | 13.9 מיליארד ₪ | 44.7 מיליארד ₪ |
| 2026 (חלקית) | 57.8 מיליארד ₪ | 29.7 מיליארד ₪ | 11.5 מיליארד ₪ | 39.6 מיליארד ₪ |
חשיפה למניות, לחו״ל ולמט״ח
שיעור החשיפה מסך הנכסים, משוקלל לפי נכסים. מסלולים שמדווחים ערך שנראה כאחוז ולא כמיליוני ₪ הוצאו; המסלולים שנכללו מחזיקים לפחות 95.7% מהנכסים בכל אחד מהמדדים.
הצג כטבלה
| תקופה | חשיפה למניות (%) | חשיפה לחו״ל (%) | חשיפה למט״ח (%) |
|---|---|---|---|
| דצמבר 2017 | 33.3 | 27.5 | 18.2 |
| דצמבר 2018 | 34.3 | 31.5 | 19.9 |
| דצמבר 2019 | 36.7 | 32.6 | 18.9 |
| דצמבר 2020 | 42.0 | 41.2 | 24.3 |
| דצמבר 2021 | 47.7 | 44.0 | 21.1 |
| דצמבר 2022 | 43.1 | 44.9 | 21.8 |
| דצמבר 2023 | 48.5 | 53.7 | 30.0 |
| דצמבר 2024 | 54.4 | 53.8 | 32.0 |
| דצמבר 2025 | 58.8 | 46.9 | 27.6 |
| ספטמבר 2026 | 62.7 | 51.0 | 27.2 |
סיכון מול תשואה (חמש שנים)
כל נקודה היא מסלול השקעה (479 מסלולים עם היסטוריה של 5 שנים לפחות, נכון לספטמבר 2026), בצבע לפי סוג הקופה.
תשואה שנתית ממוצעת לפי גוף מנהל
ממוצע שנתי לשלוש ולחמש שנים, משוקלל לפי נכסי המסלולים של כל גוף (הגופים הגדולים).
הצג כטבלה
| גוף מנהל | שלוש שנים (% לשנה) | חמש שנים (% לשנה) |
|---|---|---|
| מיטב גמל ופנסיה | 13.21 | 8.06 |
| מור גמל ופנסיה | 14.79 | 9.44 |
| הפניקס פנסיה וגמל | 13.24 | 8.54 |
| אלטשולר שחם גמל ופנסיה | 12.56 | 6.81 |
| הראל פנסיה וגמל | 13.48 | 8.73 |
| אנליסט קופות גמל | 16.32 | 10.08 |
| כלל פנסיה וגמל | 13.79 | 8.42 |
| ילין לפידות ניהול קופות גמל | 13.66 | 8.73 |
| מגדל מקפת קרנות פנסיה וקופות גמל | 13.67 | 8.54 |
| מנורה מבטחים פנסיה וגמל | 12.99 | 7.82 |
קופות ענפיות
חלק מהקופות מיועדות רק לעובדי סקטור, מפעל או גוף מסוים.
| אוכלוסיית יעד | נכסים | נתח (%) |
|---|---|---|
| כלל האוכלוסיה | 988.2 מיליארד ₪ | 88.3 |
| עובדי סקטור מסויים | 105.6 מיליארד ₪ | 9.4 |
| עובדי מפעל/גוף מסויים | 24.7 מיליארד ₪ | 2.2 |