תקציב עיריית באר שבע
תקציר
תקציב עיריית באר שבע ברמת סעיף (חשבון ומחלקה) לשנים 2009 עד 2020: תקציב מקורי, תקציב מעודכן וביצוע בפועל. תקציב ההוצאות המקורי ל-2020 עומד על 1,871.9 מיליון ₪, ב-6,138 חשבונות. הביצוע בפועל מדווח עד 2018.
תובנות עיקריות
- תקציב ההוצאות המקורי עלה מ-980.7 מיליון ₪ ב-2010 ל-1,871.9 מיליון ₪ ב-2020 (90.9% במונחים נומינליים, 6.7% בממוצע לשנה).
- ב-2018 ההכנסות בפועל עלו על ההוצאות ב-2.2 מיליון ₪ — עודף של 0.13% מהיקף ההוצאות.
- ב-2018 בוצעו 99.0% מהתקציב המעודכן בהוצאות (ביצוע כמעט מלא).
- מחלקה 72900 היא הגדולה ביותר בתקציב ההוצאות של 2020: 11.7% מההוצאות שמשויכות למחלקה; הסעיף הגדול בה לפי שם החשבון: הנחות לזכאים - ארנונה.
- חלקן של הוצאות השכר והנלוות (לפי שמות החשבונות) מתקציב ההוצאות עלה מ-25.9% ב-2010 ל-27.9% ב-2020.
- מקור ההכנסה הגדול בתקציב 2020 הוא "ארנונה - גביה שוטפת": 734.9 מיליון ₪, 39.3% מכלל ההכנסות המתוכננות.
- הסעיף הגדול ביותר בהוצאות 2020 לפי שם החשבון (בסיכום כל המחלקות) הוא "הנחות לזכאים - ארנונה": 197.0 מיליון ₪, 10.5% מההוצאות.
- ב-2020 331 סעיפי הוצאה מתוך 4,136 (8.0%) מרכזים 80% מתקציב ההוצאות.
- בין הגדולות, מחלקה 72900 צמחה הכי מהר: מ-64.9 מיליון ₪ ב-2010 ל-219.1 מיליון ₪ ב-2020 (גידול של 238%).
- הנתונים לשנים 2019 עד 2020 הם תקציב בלבד — הביצוע בפועל טרם דווח, ולכן הן אינן נכללות בניתוח הביצוע.
תקציב מול ביצוע: סך ההוצאות
תקציב ההוצאות הכולל בכל שנה, במיליוני ₪ במחירים שוטפים (לא צמוד למדד). בתקציב מאוזן ההכנסות המתוכננות שוות להוצאות. ביצוע בפועל מוצג רק בשנים עם דיווח מלא. בשנת 2012 אין תקציב מעודכן במאגר — הקו מנותק.
הצג כטבלה
| שנה | מקורי | מעודכן | ביצוע |
|---|---|---|---|
| 2009 | — | — | 934.2 |
| 2010 | 980.7 | 1,017.4 | 1,023.7 |
| 2011 | 1,072.2 | 1,076.7 | 1,065.2 |
| 2012 | 1,134.3 | — | 1,161.8 |
| 2013 | 1,228.8 | 1,240.8 | 1,269.9 |
| 2014 | 1,353.3 | 1,384.6 | 1,342.1 |
| 2015 | 1,438.7 | 1,485.7 | 1,452.6 |
| 2016 | 1,502.8 | 1,512.0 | 1,480.8 |
| 2017 | 1,563.3 | 1,650.5 | 1,631.1 |
| 2018 | 1,738.3 | 1,749.2 | 1,731.9 |
| 2019 | 1,801.7 | 1,817.6 | — |
| 2020 | 1,871.9 | — | — |
עודף וגירעון בפועל
ההפרש בין ההכנסות להוצאות בפועל בשנים שבהן הביצוע מדווח במלואו; מעל האפס עודף, מתחתיו גירעון.
הצג כטבלה
| שנה | הכנסות | הוצאות | הפרש |
|---|---|---|---|
| 2009 | 926.9 | 934.2 | −7.3 |
| 2010 | 1,024.3 | 1,023.7 | 0.6 |
| 2011 | 1,066.9 | 1,065.2 | 1.7 |
| 2012 | 1,163.3 | 1,161.8 | 1.5 |
| 2013 | 1,272.3 | 1,269.9 | 2.4 |
| 2014 | 1,343.0 | 1,342.1 | 0.9 |
| 2015 | 1,456.6 | 1,452.6 | 4.0 |
| 2016 | 1,482.7 | 1,480.8 | 1.9 |
| 2017 | 1,633.6 | 1,631.1 | 2.5 |
| 2018 | 1,734.2 | 1,731.9 | 2.2 |
עדכון התקציב וניצולו
עמודות: בכמה אחוזים התקציב המעודכן שונה מהמקורי. קו: הביצוע בפועל כאחוז מהתקציב המעודכן (במקורי, כשאין מעודכן).
הצג כטבלה
| שנה | מעודכן מול מקורי | ביצוע מול תקציב |
|---|---|---|
| 2009 | — | — |
| 2010 | 3.7% | 100.6% |
| 2011 | 0.4% | 98.9% |
| 2012 | — | 102.4% |
| 2013 | 1.0% | 102.3% |
| 2014 | 2.3% | 96.9% |
| 2015 | 3.3% | 97.8% |
| 2016 | 0.6% | 97.9% |
| 2017 | 5.6% | 98.8% |
| 2018 | 0.6% | 99.0% |
| 2019 | 0.9% | — |
שכר ונלוות מול שאר ההוצאות
הוצאות שכר ונלוות בתקציב המקורי, לפי שם החשבון: שכר קובע, תוספות, שעות נוספות, הפרשות סוציאליות ועובדים זמניים. סיווג לפי שם בלבד, ולכן קירוב.
הצג כטבלה
| שנה | שכר ונלוות | שאר ההוצאות | שיעור השכר |
|---|---|---|---|
| 2010 | 253.7 | 727.0 | 25.9% |
| 2011 | 267.1 | 805.1 | 24.9% |
| 2012 | 294.9 | 839.4 | 26.0% |
| 2013 | 330.8 | 897.9 | 26.9% |
| 2014 | 355.7 | 997.6 | 26.3% |
| 2015 | 378.2 | 1,060.4 | 26.3% |
| 2016 | 402.0 | 1,100.7 | 26.8% |
| 2017 | 433.8 | 1,129.6 | 27.7% |
| 2018 | 470.2 | 1,268.2 | 27.0% |
| 2019 | 499.5 | 1,302.2 | 27.7% |
| 2020 | 522.4 | 1,349.5 | 27.9% |
המחלקות הגדולות
המחלקות הגדולות בתקציב ההוצאות של 2020, מול 2010. המאגר מפרסם קוד מחלקה בלבד, ללא שם; בטבלה מוצג הסעיף הגדול בכל מחלקה. סעיפים ללא מחלקה אינם נכללים.
הצג כטבלה
| מחלקה | הסעיף הגדול | בשנה הראשונה | בשנה האחרונה | שיעור |
|---|---|---|---|---|
| 72900 | הנחות לזכאים - ארנונה | 64.9 | 219.1 | 11.7% |
| 84100 | תשלומי פנסיה | 71.4 | 108.1 | 5.8% |
| 44200 | שכר קובע סייעות כיתתיות | 0.0 | 98.1 | 5.2% |
| 62400 | סידור מפגרים במוסדות | 46.8 | 94.5 | 5.0% |
| 52300 | פינוי כלי אצירה וגזם | 35.6 | 71.9 | 3.8% |
| 42300 | שכר גננות עובדות מדינה | 19.5 | 63.4 | 3.4% |
| 63200 | אחזקת ילדים בפנימיות | 41.6 | 63.1 | 3.4% |
| 73000 | פ.מ.פיתוח-קרן | 58.9 | 60.8 | 3.2% |
| 120200 | אחזקת שטחי גינון | 0.0 | 49.4 | 2.6% |
| 52200 | נקיון רחובות ידני | 34.1 | 38.9 | 2.1% |
| 42200 | שכר קובע | 13.4 | 35.8 | 1.9% |
| 49500 | תמיכה בתאטרונים | 19.8 | 34.3 | 1.8% |
מחלקות לאורך השנים
תקציב ההוצאות המקורי (מיליוני ₪) של המחלקות הגדולות לאורך השנים; ככל שהצבע כהה יותר הסכום גבוה יותר.
סעיפי ההוצאה הגדולים
סעיפי ההוצאה הגדולים ב-2020, לפי שם החשבון ובסיכום כל המחלקות.
הצג כטבלה
| סעיף | מיליוני ₪ | שיעור |
|---|---|---|
| הנחות לזכאים - ארנונה | 197.0 | 10.5% |
| שכר קובע | 177.0 | 9.5% |
| הפרשות סוציאליות | 99.4 | 5.3% |
| תשלומי פנסיה | 98.5 | 5.3% |
| שכר קובע (הוראה( | 53.7 | 2.9% |
| סידור מפגרים במוסדות | 44.8 | 2.4% |
| תוספות שאינן בשכר קובע | 40.9 | 2.2% |
| פינוי כלי אצירה וגזם | 38.1 | 2.0% |
| פ.מ.פיתוח-קרן | 34.8 | 1.9% |
| מיסים ועלויות | 34.3 | 1.8% |
| אחזקת ילדים בפנימיות | 32.5 | 1.7% |
| שכר קובע סייעות כיתתיות | 32.1 | 1.7% |
מקורות ההכנסה הגדולים
מקורות ההכנסה המתוכננים הגדולים ב-2020, לפי שם החשבון.
הצג כטבלה
| מקור | מיליוני ₪ | שיעור |
|---|---|---|
| ארנונה - גביה שוטפת | 734.9 | 39.3% |
| ארנונה- הנחות לזכאים | 197.0 | 10.5% |
| השתתפות בשכר הוראה | 60.5 | 3.2% |
| שיפוי ארנונה-קרן לצמצום פ | 55.8 | 3.0% |
| השתת.בגנ"י ט.חובה(90%( | 47.4 | 2.5% |
| העברה מקרנות פיתוח-קרן | 39.5 | 2.1% |
| סידור מפגרים במוסדות | 34.4 | 1.8% |
| ארנונה - גביה מפיגורים | 30.2 | 1.6% |
| אחזקת ילדים בפנימיות | 24.6 | 1.3% |
| שעות תומכות עוז לתמורה | 22.5 | 1.2% |
גודל הסעיפים וריכוז התקציב
כמה סעיפי הוצאה יש בכל טווח גודל ב-2020, ואיזה שיעור מהתקציב הם מחזיקים. 2,002 סעיפים עם תקציב אפס אינם נכללים.
הצג כטבלה
| טווח גודל | סעיפים | שיעור מהתקציב |
|---|---|---|
| עד 10 אלף ₪ | 1,051 | 0.2% |
| 10 עד 100 אלף | 1,678 | 3.6% |
| 100 אלף עד מיליון | 1,149 | 19.5% |
| מיליון עד 10 מיליון | 234 | 34.4% |
| מעל 10 מיליון ₪ | 24 | 42.2% |