רשם המשכונות: בדיקת משכונות ושעבודים רשומים
תקציר
רשם המשכונות במשרד המשפטים מנהל את פנקס המשכונות, שבו נרשמים שעבודים על מטלטלין וזכויות. המאגר כולל 5,714,610 משכונות שנרשמו ברובם המכריע בשנים 1994 עד 2026, ב-8,455,438 שורות (שורה לכל נכס משועבד). 5,713,067 מהם נמחקו או פקעו, ו-1,543 רשומים כפעילים. הנתונים עדכניים עד 01/11/2026.
במאגר, העמודה "תאריך סיבת סטטוס" מכילה בפועל את סיבת הסטטוס (למשל ביוזמת צד או תום תוקף). משכון שמשעבד כמה נכסים מופיע בשורה נפרדת לכל נכס, ולכן הספירות בעמוד הן של משכונות ייחודיים לפי מזהה המשכון, אלא אם צוין אחרת.
שימו לב: 99.97% מהמשכונות במאגר אינם פעילים, ומשכונות פעילים כמעט אינם מופיעים בו. לכן מספר המשכונות לפי שנת רישום נמוך בשנים האחרונות: משכונות שנרשמו בהן ולא נמחקו אינם בקובץ. מספר המחיקות בכל שנה אינו מושפע מכך.
תובנות עיקריות
- המאגר הוא בעיקרו היסטוריה של משכונות שנמחקו: רק 1,543 מתוך 5,714,610 המשכונות (0.03%) רשומים כפעילים; הוותיק שבהם נרשם בשנת 2017.
- מתחילת 2026 ועד 1 בנובמבר נמחקו 267,638 משכונות, 3.6% יותר מאשר בתקופה המקבילה ב-2025 (258,243).
- בשנת 2025 נמחקו 314,590 משכונות, עלייה של 3.7% לעומת 2024 (303,238).
- החודש עם הכי הרבה מחיקות הוא יולי 2017: 139,165 משכונות נמחקו בו, פי 12.9 מחודש חציוני (10,762).
- 86.4% מהמשכונות שאינם פעילים נמחקו מסיבה "ביוזמת צד" (4,935,415 מתוך 5,713,067); 12.7% פקעו בתום תוקף הרישום.
- חלקן של מחיקות בתום תוקף ירד: משיא של 43.4% מהמחיקות בשנת 2001 ל-5.9% בשנת 2025.
- 82.1% מהמשכונות שפקעו בתום תוקף פקעו בדיוק ביום השנה לרישומם (בטווח של 3 ימים), כלומר נרשמו לתקופה קצובה; התקופות הנפוצות: 2 שנים, שנה, 3 שנים.
- משך החיים החציוני של משכון עד למחיקתו הוא 3.8 שנים; 13.7% מהמשכונות שנמחקו הוסרו בתוך שנה מיום הרישום.
- 39.8% מהמשכונות (2,276,296) משעבדים יותר מנכס אחד; המשכון הגדול ביותר כולל 790 נכסים, ולכן במאגר יותר שורות מאשר משכונות.
- 96.9% מהמחיקות נרשמו בימים ראשון עד חמישי; היום העמוס ביותר הוא יום ראשון (21.2%).
מחיקת משכונות לפי שנה
עמודות: משכונות שנמחקו או פקעו בכל שנה (לפי תאריך הסטטוס). קו: המשכונות שבמאגר לפי שנת רישומן. משכון אחד עם תאריך רישום לפני 1994 אינו מוצג בגרף. שנת השיא במחיקות: 2017 עם 625,231. שנת 2026 חלקית: הנתונים עד 01/11/2026.
הצג כטבלה
| שנה | נמחקו או פקעו | משכונות במאגר שנרשמו בשנה זו |
|---|---|---|
| 2026 (חלקית) | 267,638 | 30,650 |
| 2025 | 314,590 | 81,200 |
| 2024 | 303,238 | 112,602 |
| 2023 | 342,815 | 153,141 |
| 2022 | 326,753 | 209,886 |
| 2021 | 292,750 | 227,940 |
| 2020 | 250,223 | 200,590 |
| 2019 | 241,893 | 213,962 |
| 2018 | 402,761 | 222,506 |
| 2017 | 625,231 | 231,368 |
| 2016 | 331,173 | 244,270 |
| 2015 | 206,839 | 225,689 |
| 2014 | 191,558 | 219,345 |
| 2013 | 167,413 | 198,776 |
| 2012 | 151,526 | 199,548 |
| 2011 | 140,927 | 208,328 |
| 2010 | 135,366 | 198,239 |
| 2009 | 121,698 | 174,995 |
| 2008 | 107,351 | 190,075 |
| 2007 | 103,044 | 170,174 |
| 2006 | 85,970 | 150,462 |
| 2005 | 89,139 | 150,407 |
| 2004 | 77,722 | 140,755 |
| 2003 | 66,085 | 132,623 |
| 2002 | 67,182 | 153,943 |
| 2001 | 63,120 | 165,505 |
| 2000 | 59,862 | 166,831 |
| 1999 | 51,971 | 148,907 |
| 1998 | 46,517 | 151,825 |
| 1997 | 38,962 | 163,799 |
| 1996 | 26,359 | 189,125 |
| 1995 | 13,168 | 177,557 |
| 1994 | 2,223 | 109,586 |
גלי מחיקה: מחיקות לפי חודש ושנה
כל תא הוא מספר המשכונות שנמחקו בחודש מסוים, 1994 עד 2026. תאים כהים חריגים מסמנים גלי מחיקה מרוכזים.
מחיקות לפי חודש בשנה
סך המחיקות בכל חודש בשנים המלאות. העמוס ביותר: יולי (617,053, לעומת ממוצע של 453,786 לחודש).
הצג כטבלה
| חודש | מחיקות |
|---|---|
| ינואר | 447,624 |
| פברואר | 398,148 |
| מרץ | 436,065 |
| אפריל | 348,330 |
| מאי | 429,937 |
| יוני | 551,787 |
| יולי | 617,053 |
| אוגוסט | 537,527 |
| ספטמבר | 441,093 |
| אוקטובר | 362,178 |
| נובמבר | 435,202 |
| דצמבר | 440,485 |
מחיקות לפי יום בשבוע
היום בשבוע שבו נרשמה המחיקה, בכל שנות המאגר.
הצג כטבלה
| יום | מחיקות | שיעור |
|---|---|---|
| ראשון | 1,210,135 | 21.2% |
| שני | 1,148,214 | 20.1% |
| שלישי | 1,030,949 | 18.0% |
| רביעי | 1,065,270 | 18.6% |
| חמישי | 1,078,901 | 18.9% |
| שישי | 131,565 | 2.3% |
| שבת | 48,033 | 0.8% |
למה נמחקים משכונות: סיבות הסטטוס
מתוך 5,713,067 המשכונות שאינם פעילים: הסיבה הרשומה למחיקה, ומשך החיים החציוני של משכון מכל סוג (מיום הרישום עד תאריך הסטטוס).
הצג כטבלה
| סיבה | משכונות | שיעור | משך חיים חציוני (שנים) |
|---|---|---|---|
| ביוזמת צד | 4,935,415 | 86.4% | 3.9 |
| תום תוקף | 727,308 | 12.7% | 3.0 |
| תקנה 5ג | 46,542 | 0.8% | 0.1 |
| נרשם בטעות | 3,802 | 0.1% | 0.1 |
תמהיל סיבות המחיקה לאורך השנים
התפלגות סיבות המחיקה בכל שנה, לפי שנת המחיקה (שנים עם 1,000 מחיקות לפחות).
הצג כטבלה
| שנת מחיקה | מחיקות | ביוזמת צד | תום תוקף | תקנה 5ג | נרשם בטעות |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 (חלקית) | 267,638 | 93.1% | 5.7% | 1.1% | 0.0% |
| 2025 | 314,590 | 93.1% | 5.9% | 1.0% | 0.0% |
| 2024 | 303,238 | 93.3% | 6.0% | 0.6% | 0.0% |
| 2023 | 342,815 | 92.4% | 6.2% | 0.9% | 0.5% |
| 2022 | 326,753 | 92.2% | 6.2% | 1.5% | 0.1% |
| 2021 | 292,750 | 91.2% | 6.9% | 1.9% | 0.0% |
| 2020 | 250,223 | 90.3% | 8.2% | 1.5% | 0.1% |
| 2019 | 241,893 | 90.6% | 8.3% | 1.0% | 0.1% |
| 2018 | 402,761 | 95.0% | 4.7% | 0.3% | 0.1% |
| 2017 | 625,231 | 95.7% | 4.1% | 0.2% | 0.0% |
| 2016 | 331,173 | 90.7% | 8.9% | 0.3% | 0.1% |
| 2015 | 206,839 | 83.1% | 16.2% | 0.6% | 0.1% |
| 2014 | 191,558 | 81.7% | 17.3% | 0.9% | 0.1% |
| 2013 | 167,413 | 81.3% | 17.9% | 0.7% | 0.0% |
| 2012 | 151,526 | 80.2% | 19.0% | 0.8% | 0.0% |
| 2011 | 140,927 | 78.5% | 20.7% | 0.8% | 0.0% |
| 2010 | 135,366 | 77.1% | 22.3% | 0.6% | 0.0% |
| 2009 | 121,698 | 77.3% | 22.1% | 0.7% | 0.0% |
| 2008 | 107,351 | 74.9% | 24.1% | 1.0% | 0.0% |
| 2007 | 103,044 | 70.2% | 28.9% | 0.9% | 0.0% |
| 2006 | 85,970 | 67.0% | 32.4% | 0.6% | 0.0% |
| 2005 | 89,139 | 66.1% | 33.6% | 0.3% | 0.0% |
| 2004 | 77,722 | 60.8% | 38.9% | 0.4% | 0.0% |
| 2003 | 66,085 | 64.3% | 35.4% | 0.4% | 0.0% |
| 2002 | 67,182 | 61.0% | 38.5% | 0.5% | 0.0% |
| 2001 | 63,120 | 56.0% | 43.4% | 0.5% | 0.0% |
| 2000 | 59,862 | 59.7% | 39.7% | 0.6% | 0.0% |
| 1999 | 51,971 | 67.3% | 32.3% | 0.3% | 0.0% |
| 1998 | 46,517 | 70.2% | 29.1% | 0.7% | 0.0% |
| 1997 | 38,962 | 80.4% | 18.7% | 0.9% | 0.0% |
| 1996 | 26,359 | 81.3% | 16.3% | 2.3% | 0.0% |
| 1995 | 13,168 | 83.1% | 10.4% | 6.5% | 0.0% |
| 1994 | 2,223 | 73.1% | 0.0% | 26.9% | 0.0% |
כמה זמן חי משכון: מהרישום ועד המחיקה
כמה זמן עבר מרישום המשכון ועד מחיקתו, לפי סיבת המחיקה. החציון: 3.8 שנים; 13.7% נמחקו בתוך שנה.
הצג כטבלה
| משך חיים | משכונות שנמחקו | שיעור |
|---|---|---|
| עד חודש | 76,439 | 1.3% |
| חודש עד חצי שנה | 334,548 | 5.9% |
| חצי שנה עד שנה | 372,174 | 6.5% |
| שנה עד שנתיים | 741,099 | 13.0% |
| שנתיים עד שלוש | 822,522 | 14.4% |
| שלוש עד חמש שנים | 1,116,298 | 19.5% |
| חמש עד עשר שנים | 1,028,765 | 18.0% |
| מעל עשר שנים | 1,221,222 | 21.4% |
תקופת הרישום של משכונות שפקעו בתום תוקף
משכונות שפקעו בתום תוקף ביום השנה לרישומם (בטווח של 3 ימים): 597,431 מתוך 727,308 המשכונות שפקעו. כל עמודה היא תקופת הרישום שנקבעה למשכון.
הצג כטבלה
| תקופת רישום | משכונות שפקעו | שיעור |
|---|---|---|
| שנה | 103,958 | 17.4% |
| 2 שנים | 105,620 | 17.7% |
| 3 שנים | 94,391 | 15.8% |
| 4 שנים | 39,173 | 6.6% |
| 5 שנים | 85,088 | 14.2% |
| 6 שנים | 36,378 | 6.1% |
| 7 שנים | 6,805 | 1.1% |
| 8 שנים | 1,417 | 0.2% |
| 9 שנים | 2,246 | 0.4% |
| 10 שנים | 61,789 | 10.3% |
| 11 שנים | 2,747 | 0.5% |
| 12 שנים | 3,482 | 0.6% |
| 13 שנים | 3,913 | 0.7% |
| 14 שנים | 1,224 | 0.2% |
| 15 שנים | 15,014 | 2.5% |
| מעל 15 | 34,186 | 5.7% |
גיל המשכון ביום מחיקתו
לכל שנת מחיקה: הגיל החציוני של המשכונות שנמחקו בה (מיום הרישום), והטווח שבין הרבעון התחתון לעליון. מוצגות שנים עם 1,000 מחיקות לפחות, החל מ-2004: בשנים הראשונות של המאגר עוד לא היו בו משכונות ותיקים.
הצג כטבלה
| שנת מחיקה | מחיקות | רבעון תחתון (שנים) | חציון (שנים) | רבעון עליון (שנים) |
|---|---|---|---|---|
| 2026 (חלקית) | 267,638 | 1.2 | 3.1 | 5.4 |
| 2025 | 314,590 | 1.4 | 3.1 | 5.5 |
| 2024 | 303,238 | 1.4 | 3.0 | 5.6 |
| 2023 | 342,815 | 1.4 | 3.4 | 6.6 |
| 2022 | 326,753 | 1.5 | 3.5 | 6.2 |
| 2021 | 292,750 | 1.9 | 3.6 | 6.0 |
| 2020 | 250,223 | 1.9 | 3.2 | 5.3 |
| 2019 | 241,893 | 1.9 | 3.0 | 5.2 |
| 2018 | 402,761 | 2.9 | 7.2 | 15.0 |
| 2017 | 625,231 | 4.0 | 9.5 | 15.6 |
| 2016 | 331,173 | 2.7 | 6.6 | 16.2 |
| 2015 | 206,839 | 2.0 | 3.8 | 8.6 |
| 2014 | 191,558 | 2.0 | 3.4 | 7.3 |
| 2013 | 167,413 | 1.9 | 3.3 | 7.2 |
| 2012 | 151,526 | 1.8 | 3.5 | 7.5 |
| 2011 | 140,927 | 1.8 | 3.4 | 8.2 |
| 2010 | 135,366 | 1.9 | 3.8 | 9.3 |
| 2009 | 121,698 | 1.8 | 3.8 | 8.5 |
| 2008 | 107,351 | 1.8 | 3.8 | 8.0 |
| 2007 | 103,044 | 2.0 | 3.8 | 7.6 |
| 2006 | 85,970 | 1.9 | 3.7 | 7.4 |
| 2005 | 89,139 | 2.0 | 3.6 | 6.8 |
| 2004 | 77,722 | 2.0 | 3.0 | 5.6 |
כמה נכסים משועבדים בכל משכון
משכון אחד יכול לשעבד כמה נכסים, וכל נכס הוא שורה במאגר. 39.8% מהמשכונות כוללים יותר מנכס אחד. ציר אנכי לוגריתמי.
הצג כטבלה
| נכסים במשכון | משכונות | שיעור | שורות |
|---|---|---|---|
| נכס אחד | 3,438,314 | 60.2% | 3,438,314 |
| שני נכסים | 2,104,960 | 36.8% | 4,209,920 |
| שלושה נכסים | 75,221 | 1.3% | 225,663 |
| ארבעה עד חמישה | 67,863 | 1.2% | 275,137 |
| שישה עד עשרה | 22,310 | 0.4% | 162,079 |
| 11 עד 50 | 5,602 | 0.1% | 104,416 |
| מעל 50 | 340 | 0.0% | 39,909 |
נכסים שהוסרו ממשכון לפי שנה
נכס שהוסר ממשכון: 48,210 הסרות במאגר, ב-27,534 משכונות שונים.
הצג כטבלה
| שנה | נכסים שהוסרו |
|---|---|
| 2026 | 93 |
| 2025 | 305 |
| 2024 | 506 |
| 2023 | 722 |
| 2022 | 956 |
| 2021 | 874 |
| 2020 | 532 |
| 2019 | 834 |
| 2018 | 1,617 |
| 2017 | 816 |
| 2016 | 2,210 |
| 2015 | 2,540 |
| 2014 | 2,707 |
| 2013 | 2,564 |
| 2012 | 2,290 |
| 2011 | 2,092 |
| 2010 | 2,214 |
| 2009 | 2,220 |
| 2008 | 2,003 |
| 2007 | 1,539 |
| 2006 | 1,251 |
| 2005 | 1,154 |
| 2004 | 1,216 |
| 2003 | 1,205 |
| 2002 | 1,798 |
| 2001 | 1,795 |
| 2000 | 1,836 |
| 1999 | 1,487 |
| 1998 | 1,306 |
| 1997 | 1,773 |
| 1996 | 1,577 |
| 1995 | 1,389 |
| 1994 | 789 |
תיאור מקורי
רשימת משכונות כמפורט במאגר רשם המשכונות, הרשימה כוללת משכונות פעילים ומשכונות שבוטלו בשנתיים האחרונות, ובכלל זה את הנתונים הבאים: תאריך רישום, תאריך סטטוס, תאריך צירוף הנכס למשכון, תאריך הסרת הנכס מהמשכון, וסיבת סטטוס.