מעיינות - נפחים שנתיים
תקציר
המאגר מונה 675 מעיינות; ל-382 מהם יש נפחי שפיעה שנתיים שמדד השירות ההידרולוגי, מ-1912/13 ועד 2024/25, באלפי מטרים מעוקבים (אלמ״ק). 13,136 מתוך 25,556 השורות במאגר מכילות נפח; השאר הן שנים שבהן המעיין לא נמדד. ב-2024/25 השפיעה של המעיין הטיפוסי עמדה על 49% מהרגיל. רשומה אחת עם שנה הידרולוגית לא תקינה לא נכללה.
תובנות עיקריות
- ב-2024/25 עמדה השפיעה של המעיין הטיפוסי על 49% מהרגיל שלו (60 מעיינות נמדדו) — השנה היבשה ביותר מבין 82 השנים במדד, מאז 1937/38.
- סכום מעיינות דן, הגדול במעיינות שנמדדו ב-2024/25, הזרים 124,232 אלמ״ק — 50% מהחציון הרב-שנתי שלו (250,923 אלמ״ק), הנמוך ביותר מאז תחילת המדידה ב-1951/52.
- ב-2024/25 נרשם שפל של כל הזמנים ב-6 מעיינות שיש להם לפחות 20 שנות מדידה, ביניהם סכום מעיינות דן, בניאס, חוגה.
- הפער האזורי ב-2024/25: באזור הגליל המערבי השפיעה הטיפוסית הייתה 17% מהרגיל (7 מעיינות), ובאזור עמק החולה ומקורות הירדן — 50% (15 מעיינות).
- מתוך 120 מעיינות שנמדדו גם ב-1970/71 עד 1989/90 וגם ב-2005/06 עד 2024/25, ב-82 (68%) הנפח החציוני ירד ביותר מ-20%, וב-3 בלבד עלה ביותר מ-20%. השינוי החציוני: −33%.
- רצף היובש הארוך ביותר במדד: 5 שנים רצופות, 2013/14 עד 2017/18, שבהן השפיעה הטיפוסית הייתה מתחת ל-80% מהרגיל (השפל ברצף: 61% ב-2016/17).
- ב-10 מתוך 20 השנים האחרונות במדד (2005/06 עד 2024/25) השפיעה הטיפוסית ירדה מתחת ל-80% מהרגיל — 50%, יותר מאשר ב-62 השנים שקדמו להן (8%).
- השנה השופעת ביותר במדד: 1991/92, עם 173% מהרגיל (230 מעיינות).
- 6 מעיינות שזרמו בעבר נרשמו בנפח אפס ב-3 מדידות רצופות לפחות, עד המדידה האחרונה שלהם, ביניהם סידרה, יפעם, השומר(חורפי).
- רשת המדידה הצטמצמה: בשיאה, ב-1976/77, נמדדו 274 מעיינות, וב-2024/25 — 60. לכן סכומים וממוצעים ארציים משקפים בעיקר את הרכב הרשת; המדד בעמוד משווה כל מעיין לחציון שלו.
מדד השפיעה: שנים גשומות ושחונות
לכל מעיין עם 10 שנות מדידה לפחות מחושב החציון הרב-שנתי שלו; הנפח בכל שנה מחולק בחציון הזה, והמדד הוא החציון של היחסים בין המעיינות שנמדדו באותה שנה. 100% = שנה רגילה. נכללות שנים עם 15 מעיינות לפחות. אדום: מתחת ל-80%; כחול כהה: 120% ומעלה.
הצג כטבלה (השנים האחרונות)
| שנה הידרולוגית | מדד (% מהרגיל) | מעיינות במדד |
|---|---|---|
| 2005/06 | 87 | 133 |
| 2006/07 | 84 | 137 |
| 2007/08 | 72 | 147 |
| 2008/09 | 72 | 153 |
| 2009/10 | 81 | 153 |
| 2010/11 | 79 | 162 |
| 2011/12 | 92 | 157 |
| 2012/13 | 95 | 155 |
| 2013/14 | 70 | 160 |
| 2014/15 | 74 | 169 |
| 2015/16 | 61 | 175 |
| 2016/17 | 61 | 172 |
| 2017/18 | 62 | 174 |
| 2018/19 | 91 | 172 |
| 2019/20 | 99 | 157 |
| 2020/21 | 84 | 122 |
| 2021/22 | 100 | 119 |
| 2022/23 | 54 | 48 |
| 2023/24 | 80 | 48 |
| 2024/25 | 49 | 59 |
השנה האחרונה לעומת הרגיל
15 המעיינות הגדולים (לפי החציון הרב-שנתי) מתוך 59 שנמדדו ב-2024/25 ויש להם חציון. 100% = שנה רגילה למעיין.
הצג כטבלה
| מעיין | נפח (אלמ״ק) | חציון רב-שנתי | % מהחציון |
|---|---|---|---|
| סכום מעיינות דן | 124,232 | 250,923 | 50 |
| בניאס | 17,091 | 64,475 | 27 |
| חנניה מליחים | 17,820 | 20,011 | 89 |
| עיינות תנינים סיכום | 29,769 | 19,702 | 151 |
| נור | 13,768 | 18,317 | 75 |
| נעמן | 10,418 | 13,755 | 76 |
| נוטרה | 7,251 | 8,946 | 81 |
| חוגה | 1,387 | 6,097 | 23 |
| סחינה | 3,028 | 5,770 | 52 |
| דבשה | 3,655 | 4,853 | 75 |
| שפע | 3,341 | 4,519 | 74 |
| תאו | 2,974 | 4,318 | 69 |
| כנרת7 (קידוח ארטזי) | 3,878 | 4,280 | 91 |
| בלזם | 2,231 | 3,066 | 73 |
| סעדיה | 3,860 | 2,983 | 129 |
המעיינות הגדולים לאורך השנים
הנפח השנתי של כל מעיין (אלמ״ק), בסולם משלו. הקו המקווקו: החציון הרב-שנתי.
סכום מעיינות דן
בניאס
חנניה מליחים
נור
נעמן
נוטרה
הצג כטבלה
| מעיין | חציון | השנה האחרונה | שפל (שנה) | שיא (שנה) |
|---|---|---|---|---|
| סכום מעיינות דן | 250,923 | 124,232 | 124,232 (2024/25) | 330,757 (1968/69) |
| בניאס | 64,475 | 17,091 | 17,091 (2024/25) | 133,372 (1968/69) |
| חנניה מליחים | 20,011 | 17,820 | 3,130 (1980/81) | 28,031 (1974/75) |
| נור | 18,317 | 13,768 | 11,340 (2015/16) | 23,548 (1949/50) |
| נעמן | 13,755 | 10,418 | 0 (2007/08) | 61,278 (1949/50) |
| נוטרה | 8,946 | 7,251 | 734 (1946/47) | 16,416 (1968/69) |
אזורים לאורך העשורים
החציון של יחס הנפח לרגיל בכל אזור ועשור (באחוזים). האזור נגזר מקוד האגן שבראש מספר הזיהוי של המעיין. תא נכלל כשיש בו 10 שנות-מעיין לפחות. העמודה האחרונה בטבלה: 2024/25, באזורים עם 3 מעיינות לפחות. מעיין אחד שקוד האגן שלו לא שויך לאזור אינו מוצג.
הצג כטבלה
| אזור | 1930 | 1940 | 1950 | 1960 | 1970 | 1980 | 1990 | 2000 | 2010 | 2020 | השנה האחרונה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| עמק החולה ומקורות הירדן | — | 110 | 111 | 112 | 114 | 113 | 105 | 85 | 70 | 82 | 50 |
| הכנרת וסביבתה | — | 127 | 127 | 124 | 107 | 110 | 104 | 84 | 72 | 71 | 49 |
| הגליל המערבי | 111 | 114 | 121 | 104 | 106 | 106 | 103 | 73 | 68 | 79 | 17 |
| אגן הקישון | — | 79 | 122 | 115 | 118 | 102 | 89 | 86 | 75 | 98 | 48 |
| הכרמל ונחל תנינים | — | — | 89 | 104 | 121 | 93 | 102 | 99 | 78 | 134 | — |
| עמק חרוד, בית שאן ונחל תבור | 140 | 161 | 128 | 112 | 104 | 98 | 101 | 93 | 79 | 74 | 47 |
| הרי השומרון, ירושלים וחברון | — | — | 80 | 111 | 85 | 102 | 113 | 85 | 85 | 143 | — |
| בקעת הירדן ויריחו | — | — | — | 109 | 92 | 106 | 105 | 82 | 76 | 102 | — |
| ים המלח | — | — | — | — | 100 | 105 | 117 | 99 | 87 | 93 | — |
שינוי ארוך טווח במעיינות הגדולים
החציון של כל מעיין בשתי תקופות של 20 שנה: 1970/71 עד 1989/90 לעומת 2005/06 עד 2024/25. נכללים מעיינות עם 8 מדידות לפחות בכל תקופה; מוצגים 15 הגדולים מתוך 120.
הצג כטבלה
| מעיין | חציון בתקופה המוקדמת | חציון בתקופה האחרונה | שינוי |
|---|---|---|---|
| סכום מעיינות דן | 268,699 | 216,874 | −19% |
| בניאס | 65,654 | 55,924 | −15% |
| חנניה מליחים | 22,069 | 11,127 | −50% |
| עמל | 18,484 | 16,044 | −13% |
| נור | 18,414 | 15,512 | −16% |
| מגדל | 17,343 | 17,542 | +1% |
| נוטרה | 10,117 | 6,527 | −35% |
| מודע | 9,890 | 7,304 | −26% |
| שוקק | 9,845 | 6,689 | −32% |
| עוג'ה | 9,048 | 6,121 | −32% |
| סחינה | 6,807 | 3,313 | −51% |
| חוגה | 6,642 | 2,240 | −66% |
| ג'לבינה | 6,105 | 4,196 | −31% |
| גונן | 5,826 | 3,762 | −35% |
| בריד | 5,554 | 1,629 | −71% |
מעיינות יבשים
נכללות שנים עם 15 מעיינות נמדדים לפחות. הקו: שיעור המעיינות היבשים מכלל המעיינות שנמדדו באותה שנה.
הצג כטבלה (השנים האחרונות)
| שנה הידרולוגית | מעיינות בנפח אפס | מעיינות שנמדדו |
|---|---|---|
| 2005/06 | 4 | 134 |
| 2006/07 | 3 | 139 |
| 2007/08 | 9 | 149 |
| 2008/09 | 14 | 157 |
| 2009/10 | 7 | 158 |
| 2010/11 | 13 | 176 |
| 2011/12 | 7 | 168 |
| 2012/13 | 3 | 164 |
| 2013/14 | 17 | 168 |
| 2014/15 | 7 | 180 |
| 2015/16 | 17 | 189 |
| 2016/17 | 18 | 188 |
| 2017/18 | 14 | 190 |
| 2018/19 | 8 | 190 |
| 2019/20 | 8 | 173 |
| 2020/21 | 6 | 139 |
| 2021/22 | 7 | 135 |
| 2022/23 | 5 | 48 |
| 2023/24 | 17 | 58 |
| 2024/25 | 8 | 60 |
מעיינות שזרמו ויבשו
מעיינות שהחציון שלהם לפני היובש היה 10 אלמ״ק לפחות, ו-3 המדידות האחרונות שלהם לפחות נרשמו בנפח אפס (מדידה אחרונה ב-5 השנים האחרונות בנתונים). 6 מעיינות.
| מעיין | חציון לפני היובש (אלמ״ק) | שפיעה אחרונה | מדידות אפס ברצף |
|---|---|---|---|
| סידרה | 252 | 1999/00 | 4 |
| יפעם | 219 | 2014/15 | 7 |
| השומר(חורפי) | 94 | 2021/22 | 3 |
| שמס התחתונה | 86 | 1993/94 | 4 |
| תנור (חרמון) | 70 | 2019/20 | 5 |
| בר יוחאי | 19 | 1997/98 | 8 |
המעיינות הגדולים ביותר
חציון הנפח השנתי של כל מעיין לאורך כל שנות המדידה שלו (10 שנים לפחות). רשומות "סכום" ו"סיכום" הן סך של קבוצת נביעות כפי שפורסם.
הצג כטבלה
| מעיין | חציון שנתי (אלמ״ק) | שנות מדידה | תקופה |
|---|---|---|---|
| סכום מעיינות דן | 250,923 | 73 | 1951/52 עד 2024/25 |
| בניאס | 64,475 | 55 | 1968/69 עד 2024/25 |
| עינות צוקים סיכום | 57,757 | 19 | 2003/04 עד 2021/22 |
| דן(לשם) | 22,898 | 41 | 1944/45 עד 1988/89 |
| עינות סמר סיכום | 20,616 | 17 | 2005/06 עד 2021/22 |
| חנניה מליחים | 20,011 | 61 | 1959/60 עד 2024/25 |
| עיינות תנינים סיכום | 19,702 | 20 | 2005/06 עד 2024/25 |
| עמל | 18,655 | 74 | 1945/46 עד 2021/22 |
| נור | 18,317 | 79 | 1946/47 עד 2024/25 |
| עינן | 18,190 | 21 | 1948/49 עד 2022/23 |
| מגדל | 18,030 | 76 | 1937/38 עד 2019/20 |
| בניאס (בריכת הקצינים | 14,998 | 18 | 2005/06 עד 2022/23 |
| נעמן | 13,755 | 87 | 1925/26 עד 2024/25 |
| שוקק | 10,569 | 78 | 1912/13 עד 2019/20 |
| מודע | 9,724 | 71 | 1946/47 עד 2019/20 |
רשת המדידה וסוג הנתון
כמה מעיינות נמדדו בכל שנה, ואיך נקבע הנפח: מחושב ממדידות, הערכה, או ערך שנלקח מהשנתון הרב-שנתי. מחושב: 8,650 רשומות; הערכה: 4,444 רשומות; נלקח מרב-שנתון שנתון: 42 רשומות.