מינהל יהלומים
תקציר
מרשם בעלי רישיון היהלומנים של מינהל היהלומים במשרד הכלכלה והתעשייה: 7,536 רישיונות, מהם 1,990 פעילים ו-22 בהליך רישום. לכל רישיון רשומים רק שם בעליו, סוג הרישיון (סחר, יצרן ו-צורף) והסטטוס — אין במאגר תאריכים או כתובות, ולכן העמוד מתאר את הרכב המרשם: פעילות לפי סוג רישיון, והמידע שעולה משמות בעלי הרישיון.
תובנות עיקריות
- 1,990 מתוך 7,536 הרישיונות במאגר פעילים (26.4%); 5,524 לא פעילים ו-22 בהליך רישום.
- רישיון סחר הוא הנפוץ ביותר — 4,338 רישיונות, 58% מהמאגר; אחריו יצרן עם 2,054.
- שיעור הפעילים נמוך במיוחד ברישיונות יצרן: 17% בלבד, לעומת 34% ברישיונות צורף.
- יצרנים הם 27% מכלל הרישיונות במאגר, אך רק 17% מהרישיונות הפעילים — חלקם בענף הפעיל קטן מחלקם במרשם ההיסטורי.
- שיעור הפעילים בקרב חברות בע״מ (32%) גבוה משיעורם בקרב רישיונות הרשומים על שם אישי (24%); חברות מחזיקות 50% מהרישיונות הפעילים.
- המילה „יהלום” מופיעה בשמם של 1,781 בעלי רישיון (24% מהמאגר), והתעתיק הלועזי „דיאמונד” על גלגוליו — בשמם של 553.
- בשמותיהן של 268 חברות ושותפויות מופיעה שנה (למשל „(1990) בע״מ”). בקרב אלה שבשמן שנה מ-2000 ואילך שיעור הפעילים גבוה יותר: 43%, לעומת 15% בקרב אלה שבשמן שנה מוקדמת יותר.
- 22 רישיונות נמצאים כעת בהליך רישום: 12 ברישיון סחר ו-10 ברישיון צורף.
סטטוס הרישיונות
הסטטוס הנוכחי של כל הרישיונות במאגר.
הצג כטבלה
| סטטוס | רישיונות | שיעור |
|---|---|---|
| פעיל | 1,990 | 26.4% |
| לא פעיל | 5,524 | 73.3% |
| בהליך רישום | 22 | 0.3% |
שיעור הפעילים לפי סוג רישיון
איזה חלק מהרישיונות מכל סוג פעיל כיום. הקו המקווקו — שיעור הפעילים בכלל המאגר (26.4%).
הצג כטבלה
| סוג רישיון | רישיונות | שיעור פעילים |
|---|---|---|
| סחר | 4,338 | 29.1% |
| יצרן | 2,054 | 16.6% |
| צורף | 1,144 | 33.7% |
רישיונות לפי סוג וסטטוס
מספר הרישיונות מכל סוג, לפי הסטטוס הנוכחי.
הצג כטבלה
| סוג רישיון | סה״כ | פעיל | לא פעיל | בהליך רישום |
|---|---|---|---|---|
| סחר | 4,338 | 1,263 | 3,063 | 12 |
| יצרן | 2,054 | 341 | 1,713 | 0 |
| צורף | 1,144 | 386 | 748 | 10 |
מי נשאר פעיל: הרכב סוגי הרישיון
חלקו של כל סוג רישיון בכלל המאגר, בקרב הרישיונות הפעילים ובקרב הלא פעילים. פער בין העמודות מראה אילו סוגים נשארו פעילים ואילו מאפיינים בעיקר את המרשם ההיסטורי.
הצג כטבלה
| סוג רישיון | כלל המאגר | פעילים | לא פעילים |
|---|---|---|---|
| סחר | 57.6% | 63.5% | 55.4% |
| יצרן | 27.3% | 17.1% | 31.0% |
| צורף | 15.2% | 19.4% | 13.5% |
חברות, שותפויות ויחידים
הצורה המשפטית כפי שהיא עולה משם בעל הרישיון: „בע״מ” — חברה; „ש.ר”, „שותפות” או „ושות׳” — שותפות; שם הכולל מילה מסחרית (יהלומים, תכשיטים, אחזקות…) בלי צורה משפטית — שם מסחרי; וכל השאר — שם אישי, ברובם עוסקים יחידים. הסיווג נגזר מטקסט השם ואינו רשמי.
הצג כטבלה
| צורה משפטית | רישיונות | פעיל | לא פעיל | בהליך רישום |
|---|---|---|---|---|
| חברה בע״מ | 3,141 | 31.6% | 68.2% | 0.1% |
| שותפות | 63 | 12.7% | 87.3% | 0.0% |
| שם מסחרי ללא צורה משפטית | 430 | 10.5% | 89.1% | 0.5% |
| שם אישי | 3,902 | 24.2% | 75.4% | 0.4% |
הצורה המשפטית בכל סוג רישיון
איך מתחלקים בעלי כל סוג רישיון בין חברות, שותפויות, שמות מסחריים ושמות אישיים.
הצג כטבלה
| סוג רישיון | חברה בע״מ | שותפות | שם מסחרי ללא צורה משפטית | שם אישי |
|---|---|---|---|---|
| סחר | 44.7% | 0.9% | 4.9% | 49.5% |
| יצרן | 36.9% | 1.0% | 8.4% | 53.7% |
| צורף | 38.9% | 0.3% | 3.8% | 57.0% |
מה כתוב בשם: מילים נפוצות בשמות העסקים
כמה בעלי רישיון כוללים בשמם מילה מכל משפחה — בכתיב עברי או בתעתיק — ומהם כמה פעילים. שם יכול להופיע ביותר ממשפחה אחת.
הצג כטבלה
| מילה בשם | בעלי רישיון | פעילים | שיעור פעילים | סוג רישיון נפוץ |
|---|---|---|---|---|
| יהלום / יהלומי | 1,781 | 455 | 25.5% | סחר |
| דיאמונד (תעתיק לועזי) | 553 | 169 | 30.6% | סחר |
| תכשיט / תכשיטי | 273 | 89 | 32.6% | צורף |
| ישראל | 241 | 64 | 26.6% | סחר |
| ובניו / אחים | 107 | 19 | 17.8% | יצרן |
| זהב / גולד | 82 | 17 | 20.7% | סחר |
| ג׳ם / ג׳מס | 75 | 36 | 48.0% | סחר |
| אינטרנשיונל / בינלאומי | 71 | 23 | 32.4% | סחר |
| גרופ / קבוצת | 42 | 14 | 33.3% | סחר |
| ג׳ולרי | 30 | 10 | 33.3% | צורף |
השנה שבשם החברה
268 חברות ושותפויות כוללות שנה בשמן, כמו „(1990) בע״מ” — בדרך כלל שנת ההתאגדות. התרשים מקבץ אותן לפי עשור השנה שבשם ומראה כמה מהן פעילות כיום; שיעור הפעילים מוצג לעשורים עם 10 חברות לפחות.
הצג כטבלה
| עשור | חברות ושותפויות | פעילות | שיעור פעילים |
|---|---|---|---|
| לפני 1980 | 12 | 1 | 8.3% |
| שנות ה-1980 | 93 | 15 | 16.1% |
| שנות ה-1990 | 84 | 13 | 15.5% |
| שנות ה-2000 | 57 | 20 | 35.1% |
| שנות ה-2010 | 21 | 13 | 61.9% |
| שנות ה-2020 | 1 | 1 | — |
עסקים בהליך רישום
חברות ושותפויות שרישיונן נמצא כעת בהליך רישום. עוד 18 בקשות אינן מפורטות כאן (בעלי רישיון על שם אישי או שם מסחרי, או שמות הכוללים מספר מזהה).
| שם | סוג רישיון | צורה משפטית |
|---|---|---|
| יהלומי דן בן שלום בע"מ | צורף | חברה בע״מ |
| מירב שביט תכשיטים בע"מ | צורף | חברה בע״מ |
| סי.איי.אן ג'ולריס בע"מ | צורף | חברה בע״מ |
| שטיימן סחר בינלאומי בע"מ | סחר | חברה בע״מ |
תיאור מקורי
יהלומנים