רשימת בעלי הכשרות בבריאות הסביבה
תקציר
רשימת ההכשרות בתוקף בתחום בריאות הסביבה של משרד הבריאות: 13,989 הכשרות ב-15 סוגים, של כ-10,244 בעלי הכשרות. מועד הייחוס של הנתונים — ההכשרה האחרונה שניתנה לפני מועד הפקיעה המוקדם ברשימה — הוא 1 בספטמבר 2026. סוג ההכשרה מפורסם במאגר כקוד מספרי בלבד, ללא שם; לצד כל קוד מוצגת הקידומת האופיינית למספרי התעודה שלו.
תובנות עיקריות
- ההכשרה הנפוצה היא הכשרה 90 (SP) עם 3,325 רשומות (23.8%), ואחריה הכשרה 110 (FH) עם 2,631; שלוש ההכשרות הגדולות מחזיקות 56.0% מכלל 13,989 הרשומות.
- קצב ההסמכה עלה: בשנים 2021 עד 2025 נרשמו בממוצע 1,452 הכשרות בשנה, פי 3.1 מהממוצע ב-2016 עד 2020 (465 בשנה). שנת השיא היא 2024 עם 1,779 הכשרות (לפי תאריך הקבלה של הכשרות שעדיין בתוקף).
- גל חידושים משמעותי: 2,455 הכשרות (18.0% מאלה שיש להן תאריך תוקף) פגות בתוך 12 חודשים ממועד הייחוס (1 בספטמבר 2026), עד 1 בספטמבר 2027.
- שנת הפקיעה העמוסה היא 2027: 2,790 הכשרות (20.5%) יפוגו בה אם לא יחודשו.
- 1,820 בעלי הכשרות (17.8%) מחזיקים בשני סוגי הכשרה או יותר (לפי צירוף שם), ו-923 בשלושה ומעלה. הצירוף השכיח: הכשרה 10 (WA) יחד עם הכשרה 20 (WB) (665 בעלי הכשרה).
- הכשרה 140 (MO) היא ההכשרה הצעירה: 71% מבעליה הוסמכו בשלוש השנים האחרונות. בהכשרה 90 (SP) הוותק הגבוה ביותר — 50% הוסמכו לפני עשור ויותר.
- ההסמכה מתבצעת במחזורים: 10 הימים העמוסים מאז 2021 מרכזים 2,657 הכשרות (34.1% מההכשרות בתקופה); ב-23 במאי 2023 לבדו נרשמו 383.
- ל-350 רשומות לא רשום תאריך תוקף: כל רשומות הכשרה 120 (BS) והכשרה 130 (ST) — הכשרות שמופיעות ברשימה ללא מועד פקיעה.
- ל-36 רשומות תאריך קבלה שאינו סביר — 29 לפני 1990 (המוקדם: 1 בינואר 1900) ו-7 אחרי מועד הייחוס; הן נספרות בסיכומים אך לא בתרשימים לפי מועד הקבלה.
הכשרות לפי סוג
מספר ההכשרות בתוקף לפי קוד ההכשרה. סוג ההכשרה מפורסם במאגר כקוד מספרי בלבד, ללא שם; לצד כל קוד מוצגת הקידומת האופיינית למספרי התעודה שלו.
הצג כטבלה
| קוד | קידומת תעודה | הכשרות | שיעור | בעלי הכשרה | שנת קבלה מוקדמת |
|---|---|---|---|---|---|
| 90 | SP | 3,325 | 23.8% | 3,296 | 1994 |
| 110 | FH | 2,631 | 18.8% | 2,619 | 2015 |
| 10 | WA | 1,873 | 13.4% | 1,859 | 1994 |
| 50 | BP | 1,675 | 12.0% | 1,659 | 1991 |
| 30 | ES | 918 | 6.6% | 918 | 1999 |
| 80 | WSC | 717 | 5.1% | 713 | 1991 |
| 40 | RS | 689 | 4.9% | 688 | 1997 |
| 20 | WB | 685 | 4.9% | 683 | 1999 |
| 60 | WC | 618 | 4.4% | 614 | 2003 |
| 70 | WSA | 275 | 2.0% | 275 | 2015 |
| 120 | BS | 189 | 1.4% | 189 | 2020 |
| 130 | ST | 161 | 1.2% | 161 | 2021 |
| 140 | MO | 101 | 0.7% | 101 | 2023 |
| 100 | WSB | 92 | 0.7% | 92 | 2016 |
| 150 | IN | 40 | 0.3% | 40 | 2025 |
הכשרות לפי שנת קבלה
הכשרות בתוקף לפי שנת הקבלה, ב-6 הסוגים הגדולים והשאר מקובצים. הרשימה כוללת רק הכשרות שעדיין בתוקף, לכן שנים מוקדמות מיוצגות רק במי שחידש את ההכשרה. 2026 — שנה חלקית, עד 1 בספטמבר 2026. לא נכללו 36 רשומות שתאריך הקבלה שלהן אינו סביר.
מחזורי הסמכה לפי חודש ושנה
מספר ההכשרות שהתקבלו בכל חודש, 2015 עד 2026. התאים הכהים הם מחזורי הסמכה — ההכשרות ניתנות בקבוצות, לא באופן רציף.
פקיעת תוקף לפי שנה
הכשרות לפי שנת פקיעת התוקף. שנת מועד הייחוס, 2026, מודגשת — הכשרות שיפוגו בה בחודשים הקרובים. 350 רשומות ללא תאריך תוקף אינן מוצגות.
הצג כטבלה
| שנת פקיעה | הכשרות | שיעור |
|---|---|---|
| 2026 | 874 | 6.4% |
| 2027 | 2,790 | 20.5% |
| 2028 | 2,084 | 15.3% |
| 2029 | 2,119 | 15.5% |
| 2030 | 1,792 | 13.1% |
| 2031 | 2,034 | 14.9% |
| 2032 | 519 | 3.8% |
| 2033 | 635 | 4.7% |
| 2034 | 708 | 5.2% |
| 2035 | 80 | 0.6% |
| 2036 | 1 | 0.0% |
| 2037 | 1 | 0.0% |
| 2038 | 1 | 0.0% |
| 2039 | 1 | 0.0% |
גל החידושים הקרוב
הכשרות שתוקפן פג בכל חודש, מ-1 בספטמבר 2026 ועד 1 בספטמבר 2027 — 2,455 בסך הכול, לפי סוג.
הצג כטבלה
| חודש | הכשרות שפגות |
|---|---|
| ספט׳ 2026 | 0 |
| אוק׳ 2026 | 157 |
| נוב׳ 2026 | 320 |
| דצמ׳ 2026 | 397 |
| ינו׳ 2027 | 42 |
| פבר׳ 2027 | 250 |
| מרץ 2027 | 328 |
| אפר׳ 2027 | 92 |
| מאי 2027 | 463 |
| יוני 2027 | 216 |
| יולי 2027 | 135 |
| אוג׳ 2027 | 55 |
| ספט׳ 2027 | 0 |
ותק ההכשרה לפי סוג
ותק ההכשרה — הזמן מתאריך הקבלה ועד מועד הייחוס — בכל סוג. סוג צעיר נפתח או התרחב לאחרונה; סוג ותיק מוחזק בעיקר על ידי מי שחידשו.
הצג כטבלה
| סוג | הכשרות | פחות מ-3 שנים | 3 עד 10 שנים | 10 עד 20 שנים | 20 שנה ומעלה | חציון ותק (שנים) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 90 · SP | 3,313 | 22% | 28% | 30% | 20% | 10.2 |
| 110 · FH | 2,610 | 33% | 67% | 0% | 0% | 3.6 |
| 10 · WA | 1,873 | 26% | 38% | 24% | 12% | 6.5 |
| 50 · BP | 1,673 | 27% | 37% | 28% | 9% | 6.1 |
| 30 · ES | 918 | 28% | 48% | 22% | 2% | 4.3 |
| 80 · WSC | 716 | 20% | 34% | 42% | 4% | 9.5 |
| 40 · RS | 689 | 27% | 51% | 17% | 5% | 4.8 |
| 20 · WB | 685 | 26% | 41% | 27% | 7% | 5.0 |
| 60 · WC | 618 | 25% | 38% | 32% | 4% | 7.8 |
| 70 · WSA | 275 | 28% | 33% | 39% | 0% | 9.6 |
| 120 · BS | 189 | 37% | 63% | 0% | 0% | 4.0 |
| 130 · ST | 161 | 42% | 58% | 0% | 0% | 4.7 |
| 140 · MO | 101 | 71% | 29% | 0% | 0% | 1.7 |
| 100 · WSB | 92 | 35% | 64% | 1% | 0% | 3.3 |
| 150 · IN | 40 | 100% | 0% | 0% | 0% | 1.6 |
כמה הכשרות לכל בעל הכשרה
בכמה סוגי הכשרה שונים מחזיק כל בעל הכשרה. בעלי הכשרות מזוהים לפי צירוף שם משפחה ושם פרטי, כך שבעלי שם זהה נספרים כאדם אחד.
הצג כטבלה
| סוגי הכשרה | בעלי הכשרה | שיעור |
|---|---|---|
| 1 | 8,424 | 82.2% |
| 2 | 897 | 8.8% |
| 3 | 375 | 3.7% |
| 4 | 277 | 2.7% |
| 5 ומעלה | 271 | 2.6% |
הכשרות שנלמדות יחד
כמה בעלי הכשרות מחזיקים בכל צירוף של שני סוגים — אילו הכשרות נלמדות יחד. בעלי הכשרות מזוהים לפי צירוף שם משפחה ושם פרטי, כך שבעלי שם זהה נספרים כאדם אחד.
הצג כטבלה
| הכשרה | יחד עם | בעלי הכשרה |
|---|---|---|
| 10 · WA | 20 · WB | 665 |
| 10 · WA | 40 · RS | 502 |
| 10 · WA | 30 · ES | 484 |
| 10 · WA | 50 · BP | 437 |
| 10 · WA | 80 · WSC | 394 |
| 30 · ES | 20 · WB | 381 |
| 30 · ES | 40 · RS | 370 |
| 40 · RS | 20 · WB | 353 |
| 10 · WA | 60 · WC | 299 |
| 50 · BP | 60 · WC | 245 |
תיאור מקורי
רשימת בעלי הכשרות בבריאות הסביבה